Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala

va rog din suflet dati_mi un raspuns,sunt disperata.am depus o plangere penala impotriva concubinului meu cu care am si un copil pt amenintare si talharie.dupa cateva zile am descoperit insa k banii p care l_am acuzat k mi i-a luat ,ii aveam de fapt la mine.dupa ce dosarul a fost trimis spre solutionare unui procuror am fost la politite pt a schimba declaratia dar am fost refuzata.as vrea sa stiu daca inainte de inceperea urmaririi penale sau in timpul acesteia se mai poate face ceva.nu vreau a acesa sa intre la inchisoare si cred ca as fi singura care pot face ceva pt el.va rog ajutati-ma cu un sfat:((
plangerea este deja la procuror
daca actiunea penala a inceput ma mai pot impaca in instanta spunand k de fapt nu mi-a luat banii?
@andreea19, In primul rand am sa va rog sa nu mai scrieti mesaje consecutive , ati scris mesaje unul dupa altul, lucru nepermis de regulamntul acestui forum. Folositi va rog butonul,,editeaza" pentru a adauga alte date.

Din ceea ce relatati acum , reiese faptul ca doriti sa-i scapati pielea concubinului, insa sa stiti ca devreme ce dosarul este la procuror , totusi, acesta va decide cum va solutiona problema .In primul rand ca in noua dvs. relatare exista unele elemente ce nu mi se par credibile. Plangerea ati depus-o cand? Ati gasit banii in buzunarul gecii ...dupa cate zile? Ati mbracat geaca zile in sir fara a mai baga mana prin buzunare ...
in fine ,este posibil ca noua declaratie sa influenteze decizia procurorului.
imi cer scuze pt greseli d utilizare a forumului dar este pt prima data cand accesez un astfel de serviciu.pe rand va voi rasp la intrebari va a avea.plangerea am depus-o in data de 09.11.2009.dupa cum poate va imaginati am mai multe geci,nefiind obligata de a imbraca mereu aceeasi geaca.banii i-am gasit pe data de 12 dar la politie nu mi-a fost primita o alta declaratie.intr-adevar vreau sa-i scap pielea dar ramane valabila plangerea pt amenintare.va multumesc si imi cer scuze inca o data
In situatia in care unul dintre capetele de cerere respectiv sustragere/furt de bani,a fost lamurit uletrior depunerii plangerii,in calitatea de parte in cauza,aveti dreptul sa faceti revenire prin care clarificati situatia banilor.
In raport de neajunsurile cauzate intr-o eventuala solutionare in instanta,fata de fapta invocata=amenintare,este de preferat sa analizati temeinic eventualele dvs sanse pentru o solutie favorabila dvs