avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Cumpărătorul refuză să primească comanda de la ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Cumpărătorul refuză să primească comanda de la curier

Ce facem cu acei cumpărători persoane fizice care au comandat online tot de la persoane fizice și refuză să mai primească comanda? Și ca vânzători suntem obligați să plătim transportul dus-întors. Cum ne putem proteja, ca vânzători, de astfel de situații (în afară să le cerem să plătească transportul în avans, unii locuiesc la sate și nu au posibilitate să ajungă la o bancă)?
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 00:28, 12 Februarie 2019
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
aveti posibilitatea sa va vindeti bunurile in mod traditional: exista inca targuri, daca vorbiti de tarani.
internetul va ofera un numar mai mare de clienti potentiali, dar calitatea acestora e aceeasi. e valabil si pentru furnizori.
nu exista protectii specifice pentru utilizatorii internetului, ar fi discriminatoriu.
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Februarie 2019
adriandimitriu, utilizator
Cum să fie discriminatoriu? E vorba de niște taxe de transport în comerțul online față de cel clasic.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
sunteti profesionist, traiti din asta. contrar, ati fi fost salariat, cu alte riscuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Protecția comerciantului Claudiu.Gilian Claudiu.Gilian Bună ziua. Sunt curios dacă și comercianții sunt protejați de legislație, nu doar consumatorii. De exemplu, dacă în cazul comerțului online cu livrare ... (vezi toată discuția)
Comanda pe magazine online - protectia comerciantului tanoluciano tanoluciano Buna ziua! Am si eu o intrebare care ma macina de ceva timp si careia nu am reusit inca sa-i gasesc un raspuns. Am un magazin online si ma confrunt cu o ... (vezi toată discuția)