Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Cumpărătorul refuză să primească comanda de la ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Cumpărătorul refuză să primească comanda de la curier

Ce facem cu acei cumpărători persoane fizice care au comandat online tot de la persoane fizice și refuză să mai primească comanda? Și ca vânzători suntem obligați să plătim transportul dus-întors. Cum ne putem proteja, ca vânzători, de astfel de situații (în afară să le cerem să plătească transportul în avans, unii locuiesc la sate și nu au posibilitate să ajungă la o bancă)?
aveti posibilitatea sa va vindeti bunurile in mod traditional: exista inca targuri, daca vorbiti de tarani.
internetul va ofera un numar mai mare de clienti potentiali, dar calitatea acestora e aceeasi. e valabil si pentru furnizori.
nu exista protectii specifice pentru utilizatorii internetului, ar fi discriminatoriu.
adriandimitriu, utilizator
Cum să fie discriminatoriu? E vorba de niște taxe de transport în comerțul online față de cel clasic.
sunteti profesionist, traiti din asta. contrar, ati fi fost salariat, cu alte riscuri