Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, copii din doua casatorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, copii din doua casatorii

Buna ziua,
Apelez la dvs pentru un sfat intr-o problema de familie. Moartea prematura a unui prieten apropiat (accident de masina) m-a pus pe ganduri in legatura cu diverse aspecte legate de familia mea. Sunt casatorit si am doi copii (5 ani si 2 ani), iar din prima casatorie mai am doi copii minori (17 ani si 12 ani). Mentionez ca dupa divort am cedat partea mea de apartament si bunurile minorilor din prima casatorie.
Intrebarea mea catre dvs este ce trebuie sa fac pentru ca apartamentul, masina si celelalte bunuri pe care le-am achizitionat impreuna cu actuala sotie sa ii ramana doar ei si copiilor nostri in cazul disparitiei mele. Pe scurt, avem un apartament de 3 camere luat cu credit de la banca pe o perioada de 20 ani (am asigurare de viata pe acest credit). Precizez ca nu avem economii si ca celelelte bunuri sunt luate cu credite de nevoi personale pentru care inca platim rate. Nu stiu daca este necesar un testament sau acesta nu isi are rostul in conditiile in care apartamentul si bunurile nu sunt achitate integral.
din perspectiva legala, toti copiii sunt mostenitori legali si nu aveti cum sa-i excludeti de la mostenire.cedarea bunurilor copiilor din prima casatorie trebuie facuta cu "acte in regula", altfel toate bunurile vor fi cuprinse in masa succesorala.Pentru copiii din a doua casatorie, una dintre cele mai sigure solutii este testamentul.
TESTAMENTUL IN SCHIMB POATE FI CONTESTAT conform codului civil, astfel si cei 2 copii din casatoria anterioara ar putea beneficia de bunurile defunctului, dar doar intr-o masura.
emandi a scris:

Buna ziua,
Apelez la dvs pentru un sfat intr-o problema de familie. Moartea prematura a unui prieten apropiat (accident de masina) m-a pus pe ganduri in legatura cu diverse aspecte legate de familia mea. Sunt casatorit si am doi copii (5 ani si 2 ani), iar din prima casatorie mai am doi copii minori (17 ani si 12 ani). Mentionez ca dupa divort am cedat partea mea de apartament si bunurile minorilor din prima casatorie.
Intrebarea mea catre dvs este ce trebuie sa fac pentru ca apartamentul, masina si celelalte bunuri pe care le-am achizitionat impreuna cu actuala sotie sa ii ramana doar ei si copiilor nostri in cazul disparitiei mele. Pe scurt, avem un apartament de 3 camere luat cu credit de la banca pe o perioada de 20 ani (am asigurare de viata pe acest credit). Precizez ca nu avem economii si ca celelelte bunuri sunt luate cu credite de nevoi personale pentru care inca platim rate. Nu stiu daca este necesar un testament sau acesta nu isi are rostul in conditiile in care apartamentul si bunurile nu sunt achitate integral.

orice liberalitate( donatie, testament) risca sa fie atacabila de primii copii intr-o actiune de reductiune a liberalitatilor, deoarece ei au drepturi egale cu cei din a doua casatorie, beneficiind de rezerva succesorale.Cel mai sigur este , la un moment dat sa le faceti act de vanzare-cumparare copiilor, deoarece sotiei nu puteti , vanzarile intre soti fiind nule
Vanzarea fara bani, alt act atacabil cu succes si usurinta, dupa mine! E o donatie deghizata si se poate dovedi si cu prezumtii.
Eu cred ca depinde foarte mult de modul in care ati lasat primul imobil copiilor din prima casatorie, daca acest lucru s-a facut ca la carte sau ati facut acte... oricum, numai sa fie!
Asta e foarte important ca sa intelegem care e situatia juridica, in afara de cea de fapt ca ati lasat le-ati lasat bunurile dv. minorilor.
Dupa asta va spunem cat de greu sau usor e, cat costa sau nu costa sa aranjati egal lucrurile.