Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Părinți au divorțat, prima data m a câștigat mama și am fost lăsat tot la tata. Din casa tata a primit 25%. A venit tata și a deschis proces și m a câștigat el acum. Eu am 18 ani și ma întreb dacă am și eu dreptul la partea mea din casa.
Doar dupa decesul lor.
Copii nu au niciun drept la averea părinţilor.
Doar după moarte, dacă părinţii lasă ceva avere, descendenţii pot moşteni.
Buna ziua,
NU, copii nu au drepturi la bunurile parintilor decat prin acte de instrainare (vanzare cumparare, donatie, etc) sau dupa deces, prin mostenire, daca au ce mosteni.