Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces daune morale si materiale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces daune morale si materiale

Buna ziua,

Am avut un preces pe contencios administrativ cu Primaria in care am castigat la recurs la Curtea de apel unde am primit si cheltuielile de judecata inapoi.
Acum doresc sa deschid un nou proces pentru daune morale si materiale (alte cheltuieli care nu au fost incluse in primul proces).
As avea urmatoarele nelamuriri la care sper sa ma puteti ajuta:
1. In cat timp pot depune cererea pentru noul proces (daune)?
2. Unde trebuie depusa cererea? Tot la Curtea de apel la contencios administrativ sau ...?
3. Cum se calculeaza taxa de timbru judiciar? Din cate am vazut s-ar calcula diferit in functie daca este patrimonial sau nepatrimonial, iar eu normal m-as incadra la ambele (morale si materiale).

Va multumesc.
Buna ziua,

Art. 19 din Legea nr. 554/2004:

Termenul de prescripție pentru despăgubiri
(1) Când persoana vătămată a cerut anularea actului administrativ, fără a cere în același timp și despăgubiri, termenul de prescripție pentru cererea de despăgubire curge de la data la care acesta a cunoscut sau trebuia să cunoască întinderea pagubei.
(2) Cererile se adresează instanțelor de contencios administrativ competente, în termenul de un
an
prevăzut la art. 11 alin. (2)*).

Instanta competenta este tribunalul.
In ceea ce priveste taxa judiciara de timbru, sunt aplicabile dispozitiile OUG 80/2013.

Avocat Ciurea Cristina, utilizator
Multumesc pentru raspuns.
Pentru punctul 2 mi s-a mai spus ca la Judecatorie. Fiind vorba de Primaria Orasului Bragadiru (parat) unde ar trebui exact depusa aceasta cerere? Judecatoria Cornetu sau Tribunalul Ilfov?
Banuiesc ca trebuie depusa tot la sectia civil-contensios administrativ, nu?
Ati spus ca recursul s-a judecat la Curtea de apel Bucuresti, prima instanta a fost deci Tribunalul Ilfov.
In cazul Tribunalului Ilfov, cauza va fi repartizata sectiei civile care judeca si cauze de natura contencioasa.
Orasul Bragadiru se afla in circumscriptia Judecatoriei Cornetu.
Multumesc pentru raspuns.