Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asistenta sociala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asistenta sociala

Buna seara! Am o vecina cu o situație mai delicată, foarte delicata, are 2 copii. Unul dintre ei cu handicap, are retard mintal si ceva probleme fizice, celălat copil doar ce a nascut un copilaș. Situația este extremă deoarece nici unul nu are niciun venit, trăiesc din mila vecinilor. Ideea este ca primaria refuza sa le dea ajutor social, nici macar nu vrea sa le asculte. Ce se poate legal, să-i determine sa le acorde un ajutor?Situatia fiind mult mai gravă acum pentru ca bebelusul are nevoie de lapte praf si multe alte lucruri. Precizez ca locuiesc intru-un sat si nu sunt locuri de munca. Multumesc!
Biulia22, utilizator
Puteti sesiza Ministerul Muncii , Prefectura sau Autoritatea Nationala pentru Persoanele cu Handicap (A.N.P.H.) .
Multumesc pentru răspunsul oferit! Voi face o sesizare daca nu se va rezolva. Zi buna!