Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intretinerea familiei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intretinerea familiei

Cand aveam 14 ani mama a plecat si nu am mai stiut de ea foarte multi ani.Acum am 50 ani si am fost contactata de Asistenta Sociala deoarece mama se afla intr-un Azil Social, cei de la azil au solicitat diferite acte ale familiei mele cerand sa achit lunar costurile cu azilul suma de 900 lei precizand ca mama nu are nici un venit si nu vor sa o mai tina.Am aflat ca mama are pensie de handicap si ajutor social adica 1100 lei care ii incaseaza azilul.Eu am familie si jumatate din venituri merg numai pe ratele casei.Este normal sa mi se ceara sa intretin eu mama cand ea nu a stiut de mine pana acum?Nu se tine cont de gradul de indatorare?Familia mea din ce o sa traiasca?
Mergeti sa lamuriti lucrurile Intrebati de costuri, cereti justificarea lor si intrebati unde se duce si s-a dus pensia mamei. Restul, daca veti dori sau nu sa ajutati cu ceva, va fi alegerea dvs. Dvs stiti cel mai bine ce a fost, cum a fost etc.
Conform legii, obligatia de intretinere exista intre parintii si copii dar si reciproc. Legal, au dreptate. Moral, probabil ca nu. Dar daca nu o mai tin, nu vad de ce v-ar interesa.
Va multumesc pentru sfaturi. eu o ajut lunar cu ce pot dar vreau sa stiu legal daca ma pot obliga cei de la Asistenta Sociala sa suport eu cheltuielile ei.Sa nu ma trezesc cu salariul poprit.
E posibil sa va treziti cu un proces, nu direct cu poprirea...
Am inteles, va multumesc.