avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Preaviz
Ultima modificare: Duminică, 10 Februarie 2019
Lupu Gabriela 10, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:25, 11 Februarie 2019
Buna seara.Vreau sa-mi dau demisia de la locul de munca.Demisie cu preaviz.In contractul meu scrie 20 de zile lucratoare. Programul meu este de luni-vineri,sambata libera si duminica lucrez,adica 6 zile din 7.Daca imi dau demisia cu data de azi 10.02.2019-28.02.2019 E bine?

Lupu Gabriela 10 a scris:

Preaviz

20 zile lucratoare se socotesc 5zile x4 saptamani. faptul ca lucrati duminica produce de regula recuperari sau plata orelor suplimentare.
Ultima modificare: Duminică, 10 Februarie 2019
adriandimitriu, utilizator
Lupu Gabriela 10 a scris:

.....Demisie cu preaviz.In contractul meu scrie 20 de zile lucratoare......Daca imi dau demisia cu data de azi 10.02.2019-28.02.2019 E bine?


1. Preavizul incepe sa curga cu data de 11.02.2019 ...

2. Ultima zi de preaviz fiind 08.03.2019.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile lucrate in perioada preaviz Nicoletaschonthal Nicoletaschonthal Buna, am de gand sa imi pun demisia, problema e perioada de preaviz..stiu ca legal e 20 de zile lucratoare..ce inseamna aceste zile lucratoare de fapt?eu ... (vezi toată discuția)
Absente nemotivate vs ore suplimentare adivro2 adivro2 As dori sa stiu daca seful meu ma poate obliga la ore suplimentare. In luna decembrie a acestui an in firma s-a lucrat la foc continuu. Se lucrau 9 ore pe zi ... (vezi toată discuția)