Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Unul din parinti a murit.
Singurul copil renunta la partea de mostenire in favoarea sotului supravietuitor.
La decesul acestuia, copilul care a renuntat vine din nou la mostenire, sau urmeaza direct nepotul?
Vine din nou, pt ca nu a renuntat la ce a lasat sotul supravietuitor, ca nu avea cum.
Buna seara
Va sfatuiesc sa nu renuntati pentru ca ar veni la mostenire alte categorii la concurenta cu sotia
E de preferat sa lasati totul sa decurga legal
Daca renuntati si nu exista alti mostenitori ramanand doar sotia supravietuitoare, atunci, la decesul ei vine fiul ei la mostenire.

Va multumesc!
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara
Va sfatuiesc sa nu renuntati pentru ca ar veni la mostenire alte categorii la concurenta cu sotia
E de preferat sa lasati totul sa decurga legal
Daca renuntati si nu exista alti mostenitori ramanand doar sotia supravietuitoare, atunci, la decesul ei vine fiul ei la mostenire.

Va multumesc!

Ana-Maria Dutescu a scris:

Vine din nou, pt ca nu a renuntat la ce a lasat sotul supravietuitor, ca nu avea cum.