avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Unul din parinti a murit.
Singurul copil renunta la partea de mostenire in favoarea sotului supravietuitor.
La decesul acestuia, copilul care a renuntat vine din nou la mostenire, sau urmeaza direct nepotul?
Cel mai recent răspuns: udangiu , utilizator 08:58, 11 Februarie 2019
Vine din nou, pt ca nu a renuntat la ce a lasat sotul supravietuitor, ca nu avea cum.
Buna seara
Va sfatuiesc sa nu renuntati pentru ca ar veni la mostenire alte categorii la concurenta cu sotia
E de preferat sa lasati totul sa decurga legal
Daca renuntati si nu exista alti mostenitori ramanand doar sotia supravietuitoare, atunci, la decesul ei vine fiul ei la mostenire.

Va multumesc!
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara
Va sfatuiesc sa nu renuntati pentru ca ar veni la mostenire alte categorii la concurenta cu sotia
E de preferat sa lasati totul sa decurga legal
Daca renuntati si nu exista alti mostenitori ramanand doar sotia supravietuitoare, atunci, la decesul ei vine fiul ei la mostenire.

Va multumesc!

Ana-Maria Dutescu a scris:

Vine din nou, pt ca nu a renuntat la ce a lasat sotul supravietuitor, ca nu avea cum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta succesiune User4567 User4567 Buna ziua! Avem urmatoarea speta: Sotul matusii mele este decedat din 2010. Parintii acestuia sunt decedati, el mai avand un singur frate care la randul sau ... (vezi toată discuția)
Soțul decedat de mai mult de un an și are un copil căsătorit ... ghe_o ghe_o Soțul decedat de mai mult de un an și are un copil căsătorit care la rândul lui are și el un copil. Dacă la succesiune copilul defunctului cedează ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! tatăl meu a decedat în 14 august 2023. ca si moștenitori ... nimenea nimenea Bună ziua! Tatăl meu a decedat în 14 august 2023. Ca si moștenitori sunt mama și 2 copii. Am vrea sa demaram succesiunea după decesului tatălui. Ca si ... (vezi toată discuția)