avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Tip solutie apel, Tribunal: „Dispune rejudecarea la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Tip solutie apel, Tribunal: „Dispune rejudecarea la prima instanţă sau la instanţa competentă”

Solutia pe scurt: „Admite apelurile, anulează sentinţa şi trimite cauza spre rejudecare la instanţa de fond. Cu recurs în 30 de zile de la comunicare, ce se va depune la Tribunalul Olt”
- Ce inseamna „Instanta competenta”? Alta decat Judecatoria?
- Apelurile au fost introduse de ambele parti. Cum admite ambele apeluri, care au caracter contradictoriu? Instanta de fond mi-a acordat castig de cauza (reclamant), dar am declarat apel pt. modificare partiala, in legatura cu cheltuielile de judecata.
- Este bine sa declar recurs, ca parte reclamanta, sau sa merg la rejudecare?
- Recursul se va judeca la Curtea de Apel Craiova? Eu sunt din Bucuresti.
Cel mai recent răspuns: DenisRif , utilizator 22:07, 12 Februarie 2019
E vorba probabil de competenta teritoriala...Adica cauza trebuia judecata de o instanta de la locul de domiciliu.....Trebuie vazuta motivarea....
Poate ca tocmai ca sunteti din Bucuresti s-a constatat ca nu este competanta instanta care v-a judecat cauza
Ultima modificare: Duminică, 10 Februarie 2019
DenisRif, utilizator
Multumesc pentru raspuns! S-a judecat la Slatina pentru ca paratul este din Judetul Olt!
A...ok..!!!
Trebuie vazuta Sentinta de catre un Avocat pentru a lamurii ce admite din ambele apeluri declarate
Probabil partea adversa a cerut in Apel Casarea Sentintei cu trimitere spre rejudecare ...
Ultima modificare: Marți, 12 Februarie 2019
DenisRif, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Solutie apel hepennypacker80 hepennypacker80 Bună ziua, am primit această soluţie de la curtea de apel Bucureşti: Constată nul recursul declarat de reclamantul X. Respinge recursul declarat de ... (vezi toată discuția)
Atacarea deciziei curtii de apel costy1979 costy1979 Cum se mai poate ataca o decizie a unei curti de apel? Curtile de apel au competenta de a judeca un recurs? (vezi toată discuția)
Deciziile posibile luate de curtea de apel Ioana1919 Ioana1919 As dori sa stiu ce decizii poate lua Curtea de Apel intr-un proces civil in care prima instanta (Tribunalul Bucuresti) a respins ca neintemeiata actiunea ... (vezi toată discuția)