Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... probleme cu avocatul care ne reprezinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

probleme cu avocatul care ne reprezinta

Buna ziua,

Am avut azi termen la un proces. Curtea ceruse celeilalte parti sa aduca anumite acte doveditoare. Din cate inteleg, aceia nu au trimis nimic, nici nu au venit. Din pacate, nici avocata noastra nu s-a prezentat la proces. Judecatorul a suspendat procesul (conform 411 NCPC/242 CPC). Am sunat-o pe avocata, care initial a refuzat vehement sa depuna cerere de repunere pe rol. In cele din urma a acceptat sa faca aceasta cerere. Nu stiu daca se va tine de cuvant, nici ce va face in continuare.

Noi am actionat in judecata o institutie care ne-a privat de anumite drepturi. Instanta ceruse acestei institutii sa trimita acte prin care sa arate motivele care le-au justificat actiunile. Noi credem ca aceste acte nu exista, pentru ca, de fapt, totul a fost un abuz, de la inceput la sfarsit. Dupa parerea noastra, lipsa actelor vorbeste in favoarea noastra. Dar acum avocata pare ca nu mai vrea sa continue acest proces.

Aveti vreun sfat? Ce putem sa facem?

Cu multumiri pentru ajutor.
Buna seara,
Luati legatura telefonic cu doamna avocat, mergeti al ea la birou si stabliti conduita dosarului in continuare.
Ati platit onorariul?
Multumesc pentru raspunsul rapid!
Am vorbit cu dansa, initial a refuzat sa ceara repunerea pe rol, pana la urma a promis ca o va face. Sper ca o va face - insa daca nu o va face, sau daca nu se va prezenta nici la alte sedinte, sau daca nu va incerca sa castige procesul - ce e de facut?
Am platit onorariul inainte de inceperea procesului, atat cat a cerut.
lamurire2, utilizator
Încercați să ajungeți la o înțelegere cu avocatul sau contractați serviciile altui avocat.
Alt avocat ar insemna alt onorariu. Intelegerea a fost ca ne va reprezenta in acest proces pana la sfarsit, in mod corect.
lamurire2, utilizator
Ca nu s-a prezentat este o problema. Inseamna a nu a cerut nici judecata in lipsa.
Ar trebui sa discutati sa va restituie parte din onorariu si angajati pe altcineva.