avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Strămutare hotar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Strămutare hotar

Am cumpărat de la o casa de insolventa o suprafață de teren, în schiță terenului este trecuta 40 metri deschidere la drum dar în realitate sunt 38, în timpul cât a stat fără stăpân vecinul a mutat hotarul. Am șansă să recuperez cei 2 metri pe lățime ocupați?
Cel mai recent răspuns: Mihai74 , utilizator 20:06, 14 Februarie 2019
Doar in instanta, printr.o actiune de granituire.
Nu ati facut o masuratoare topo. la cumpararea terenului?
Nu am făcut nici un fel de măsurătoare, acum doresc să fac ridicare topo și am văzut ca nu sunt aceleași cote ca în schița ce a stat la baza vânzării din 1995.Pe deasupra vecinul mai are și gard făcut din beton în timpul cât a stat terenul liber.

Ionut.ion a scris:

Doar in instanta, printr.o actiune de granituire.
Nu ati facut o masuratoare topo. la cumpararea terenului?

Se poate darama acel gard....discutati cu un avocat, cu toate actele in fata.
Mulțumesc frumos!

Ionut.ion a scris:

Se poate darama acel gard....discutati cu un avocat, cu toate actele in fata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cadastru pe suprafata mai lata decat ma lasa vecinul aducsd aducsd Buna ziua. Am cumparat un teren de la proprietarul y. Teren cu cadastru si intabulat (suprafata 1700mp latime 23 aprox). Proprietarul Y a cumparat terenul acum ... (vezi toată discuția)
Teren mai ingust in latime decat in acte ellaene ellaene Buna ziua.As dori sa lamuresc o problema ce am constatat-o la cateva luni dupa ce am cumparat o casa.Respectiv,desi in contract si in schita apare latimea de ... (vezi toată discuția)
Întãruºare teren hot77cmc hot77cmc Bine v-am regăsit. Am cumpărat recent un teren la care a fost facuta prima data cadastrul in anul 2003(atunci terenul a fost cumparat de cel de la care l-am ... (vezi toată discuția)