Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Strămutare hotar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Strămutare hotar

Am cumpărat de la o casa de insolventa o suprafață de teren, în schiță terenului este trecuta 40 metri deschidere la drum dar în realitate sunt 38, în timpul cât a stat fără stăpân vecinul a mutat hotarul. Am șansă să recuperez cei 2 metri pe lățime ocupați?
Doar in instanta, printr.o actiune de granituire.
Nu ati facut o masuratoare topo. la cumpararea terenului?
Nu am făcut nici un fel de măsurătoare, acum doresc să fac ridicare topo și am văzut ca nu sunt aceleași cote ca în schița ce a stat la baza vânzării din 1995.Pe deasupra vecinul mai are și gard făcut din beton în timpul cât a stat terenul liber.

Ionut.ion a scris:

Doar in instanta, printr.o actiune de granituire.
Nu ati facut o masuratoare topo. la cumpararea terenului?

Se poate darama acel gard....discutati cu un avocat, cu toate actele in fata.
Mulțumesc frumos!

Ionut.ion a scris:

Se poate darama acel gard....discutati cu un avocat, cu toate actele in fata.