Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Înștiințare angajator despre sarcină
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Înștiințare angajator despre sarcină

Bună ziua! Am tot citit cum trebuie anunțat oficial angajatorul ca sunt însărcinată dar nu am înțeles cum procedez în cazul în care lucrez la un magazin micuț unde sunt eu, încă o angajata și șefa. Cum as putea sa o anunț oficial, fără sa existe posibilitatea sa spună ca nu a primit nimic scris și sa ma concedieze?
Buna ziua,
Aveti un model de instintare in link-ul de mai jos.
La el adaugati scrisoarea medicala, actele, emise de medicul specialist O-G sau de medicul de familie.
Daca nu doreste sa o inregistreze va adresati ITM-ului imediat dupa ce a refuzat asta, in aceeasi zi, de preferinta personal.
Instiintarea sa fie in doua exemplre, din care cel putin pe cel ce ramane la dvs. sa puna un numar de inregistrare, semnatura cu stampila.
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ionut.ion, utilizator
Mulțumesc frumos pt răspuns. Pt concediu maternal trebuie sa am cel puțin o luna din ultimele 12 sau mai mult? 3

Editat : citare raspuns anterior
Cornel Vasile, Consilier juridic
Conform art. 7 din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) -d) este de 6 luni realizate in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.