avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... ANAF contributie restanta din 2013?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

ANAF contributie restanta din 2013?

Buna ziua.
Am primit azi in posta o "DECIZIE DE IMPUNERE ANUALA" ? 630
In aceasta decizie scrie anul 2013, si ca as avea de plata suma de 4180 LEI
Nu stiu de unde vine aceasta decizie? dar pana acum nu am primit niciodata nimic ca as fi restant cu plata la ANAF (din 2013 )
Scrisoarea este datata 08.08.2018 si am primit-o astazi ?
Intrebarea este cum este posibil sa primesc ceva de plata din 2013 in anul 2019?
De unde aceasta datorie, si de ce pana acum nu am primit nimic ?
As dori sa stiu daca totusi exista aceasta datorie, ea nu s-a prescris pana la ora actuala?
Multumesc anticipat !!!!
Ultima modificare: Vineri, 15 Februarie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Daniela6799 , utilizator 17:03, 18 Februarie 2019
Buna ziua,

Din cate vad e vorba de colectarea cas si cass-ului. Prescripția este posibil sa se fi împlinit având în vedere că termenul este de 5 ani și curge din 2014.
Buna ziua,
Termenul de prescriptie este de 5 ani si a inceput sa curga la 01.01.2014 implinindu-se la 31.12.2018.
Actionati-ii in instanta si solicitati si cheltuieli de judecata reprezentand cv taxei de timbru si a onorariului de avocat.
Multumesc frumos pentru raspunsuri,

Am fost azi la un contabil si situatia sta asa:
Eu am avut o microintreprindere in 2012-2013, si mie imi zice acel contabil ca eu pe aceasta decizie apar ca PFA desi nu stiu cum, ca nu am depus niciodata acte pentru PFA .
Intrebarea este daca ma duc la fisc sa ma interesez ce sa intamplat defapt pot fi somat sa
platesc acesti bani de care eu nu inteleg de unde ii am de plata?
Nu stiu cum de figurez in evidentele ANAF ca PFA ca eu am avut acesta microintreprindere si atat la care am platit toate datoriile si am inchis-o in ianuarie 2014...
Multumesc inca o data anticipat !!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inselatoria anaf mana in mana cu casa de sanatate IonIoanaAnca IonIoanaAnca Sunt PFA din august 2010. Toate darile le-am platit intotdeauna la zi. Din 2012 pana astazi, fisa de contributii la sanatate nu a fost reglata. Eu am platit ... (vezi toată discuția)
Am primit o somatie de plata de la anaf cristi71000 cristi71000 Buna ziua, In anii 2008-2009 si 2012-2016 am avut un PFA cu norma de venit. Acesta a fost inchis in mai 2016. Am platit intotdeauna la timp contributiile la ... (vezi toată discuția)
Decizie de impunere anuala pentru cas 2013 primita in octombrie 2018, pfa-ul radiat din martie 2017 popic75 popic75 Tocmai am primit Decizie de impunere anuala pentru CAS 2013 pe CNP-ul personal., PFA-ul pe care functionam in 2013 a fost radiat in martie 2017. Intre timp, ... (vezi toată discuția)