Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... ANAF contributie restanta din 2013?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

ANAF contributie restanta din 2013?

Buna ziua.
Am primit azi in posta o "DECIZIE DE IMPUNERE ANUALA" ? 630
In aceasta decizie scrie anul 2013, si ca as avea de plata suma de 4180 LEI
Nu stiu de unde vine aceasta decizie? dar pana acum nu am primit niciodata nimic ca as fi restant cu plata la ANAF (din 2013 )
Scrisoarea este datata 08.08.2018 si am primit-o astazi ?
Intrebarea este cum este posibil sa primesc ceva de plata din 2013 in anul 2019?
De unde aceasta datorie, si de ce pana acum nu am primit nimic ?
As dori sa stiu daca totusi exista aceasta datorie, ea nu s-a prescris pana la ora actuala?
Multumesc anticipat !!!!
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Din cate vad e vorba de colectarea cas si cass-ului. Prescripția este posibil sa se fi împlinit având în vedere că termenul este de 5 ani și curge din 2014.
Buna ziua,
Termenul de prescriptie este de 5 ani si a inceput sa curga la 01.01.2014 implinindu-se la 31.12.2018.
Actionati-ii in instanta si solicitati si cheltuieli de judecata reprezentand cv taxei de timbru si a onorariului de avocat.
Multumesc frumos pentru raspunsuri,

Am fost azi la un contabil si situatia sta asa:
Eu am avut o microintreprindere in 2012-2013, si mie imi zice acel contabil ca eu pe aceasta decizie apar ca PFA desi nu stiu cum, ca nu am depus niciodata acte pentru PFA .
Intrebarea este daca ma duc la fisc sa ma interesez ce sa intamplat defapt pot fi somat sa
platesc acesti bani de care eu nu inteleg de unde ii am de plata?
Nu stiu cum de figurez in evidentele ANAF ca PFA ca eu am avut acesta microintreprindere si atat la care am platit toate datoriile si am inchis-o in ianuarie 2014...
Multumesc inca o data anticipat !!!