Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cheltuieli de judecata

Ce sanse de cistig a cheltuielilor de judecata sunt intr-un partaj judiciar, cind piritii refuza sa-l faca, refuza chiar sa participe la proces, desi au fost legal citati.
Multumesc
In caz de admitere a actiunii,paratii sunt obligati la plata cheltuielilor de judecata (taxe de timbru,onorarii de avocat,onorarii de expertiza,etc.).(Cei cazuti in pretentii vor suporta spezele judecatii.)Nu conteaza ca nu se prezinta in instanta,prin hotararea de partajare vor fi obligati la plata cheltuielilor,daca se solicita acest lucru.Pentru punerea in executare a hotararii cu privire la cheltuieli,se poate reduce cota lor parte (din masa partajabila) cu suma la care au fost obligati spre plata cu titlu de cheltuieli judiciare