Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Zilele de CM se scad din stagiul de cotizare ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Zilele de CM se scad din stagiul de cotizare ?

Care este vechimea neântreruptă pentru a ma putea pensiona fără penalizare, având in vedere ca am lucrat in subteran timp de 28 ani si 7 luni ? Menționez că am vechime neântreruptă in muncă de 31 ani. Dupa 2005, am avut cam 30 zile de Cm. Ar trebui sa mi depun dosarul pe la inceputul lunii iunie a.c. , ca să am stagiul de cotizare de 31 ani+ o lună( daca mi se scad zilele de Cm ) ? Vă mulțumesc !
lidia.iordan, utilizator
Mulțumesc ! Eu ma refeream la vechimea neântreruptă in munca, care am inteles ca până in martie a c trebuie să fie 31 ani, apoi + o luna la fiecare 3 luni. Stagiul de cotizare( munca efectivă) am inteles ca nu i acelasi lucru cu vechimea in munca la cei din grupa 1 . La metrou am 28 ani jum. La noi se iese mai devreme cu 13 ani la pensie( sunt personal de exploatare ) , dar nu vreau să ies cu penalizare . Vă sunt recunoscătoare pentru răspunsuri ! Mulțumesc !
lidia.iordan, utilizator
43 este mai mare decat 31 si.... ?
Sau mai mic ?
Eu v-am spus ca indepliiniti conditia de stagiu(31 si...).
O depasiti cu a;proximativ 12 ani.
Cu ce va ajuta daca aveti un stagiu de 31 an I si 1 luna ?
Cu ce nu va ajuta un stagiu de aproximativ 43 ani ?
Daa !!! Dar contează vechimea efectivă. Eu așa am citit cu colegele mele din noua Lege. Vă mulțumesc !
lidia.iordan, utilizator
28 ani in grupa I, respectiv conditii speciale aduc un stagiu aferent de 14 ani.
Acest satagiu aferent intra in conditia de stagiu necesar deschiderii dreptului la pensie(limita de varsta, anticipata, anticipata partial, invaliditate).
28+14=42 ani de stagiu(+ ce mai avetti in plus).
Repet:
Indepliniti conditia de stagiu pentru orice fel de pensie.
Conditia de varsta este:
Varsta standard - 13

Tot am dubii câ aș ieși cu penalizare... Voi vedea. Mă inclin !
lidia.iordan, utilizator