Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs ? sau apel ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs ? sau apel ?

Buna seara !

Este vorba despre un litigiu prin care s-a cerut
angajarea raspunderii civile delictuale a fostului contabil sef.
Institutia a pierdut procesul.
In hotarare se spune ca institutia poate sa faca Recurs.
Institutia a facut Recurs.
Insa, fostul coleg contabil sef a spus ca
institutia trebuia sa faca Apel, nu Recurs,
si ca judecatorul a gresit ca
a indicat drept cale de atac: Recursul in termen de 10 zile de la comunicare.

1. - calea de atac este recurs ? sau apel ?
2. - Termenul pentru a face o cale de atac va fi de 10 zile ? -
sau de 30 de zile ?
de la comunicarea hotararii ?
3. - In acest proces am fost chemata ca martor.
Daca calea de atac a fost gresita,
voi putea cere cheltuieli de judecata ?
oanaportar, utilizator
Dar daca institutia a facut apel
in loc de recurs ?
iar apelul - in litigii de munca - Nu este calea de atac corecta ?

Daca instanta de fond a gresit,
instanta de apel cum va califica care este calea de atac ?

Va permite institutiei sa fac recurs,
adica sa schimbe temeiul caii de atac,
din apel in recurs,
daca recursul era calea de atac corecta ?

NU MAI INTELEG !....
Este Apel ? sau Recurs ?

Ce articol de lege - arata ce cale de atac este corecta in acest caz ?
Instanta a indicat termenul de 10 zile pentru recurs ......
Pana la urma .... ce este ?
Recurs ? ....sau Apel ?....

oanaportar a scris:

Dar daca institutia a facut apel
in loc de recurs ?
iar apelul - in litigii de munca - Nu este calea de atac corecta ?

Daca instanta de fond a gresit,
instanta de apel cum va califica care este calea de atac ?

Va permite institutiei sa fac recurs,
adica sa schimbe temeiul caii de atac,
din apel in recurs,
daca recursul era calea de atac corecta ?

Dar daca ati fi mentionat de la inceput ca este vorba de un litigiu de munca?
Atunci ati fi primit un alt raspuns.
Pana la urma care este calea de atac formulata de institutia respectiva. atac sau recurs?

Daca este vorba de un litigiu de munca, atunci calea de atac este apelul, daca este vorba de un litigiu privind atragerea raspunderii civile a unui functionar public, calea de atac este recursul.

Daca instanta va considera ca se impune recalificarea caii de atac, atunci va stabili care este calea de atac prevazuta de lege si se vor aplica prevederile legale care o reglementeaza.