Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs ? sau apel ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs ? sau apel ?

Buna seara !

Este vorba despre un litigiu prin care s-a cerut
angajarea raspunderii civile delictuale a fostului contabil sef.
Institutia a pierdut procesul.
In hotarare se spune ca institutia poate sa faca Recurs.
Institutia a facut Recurs.
Insa, fostul coleg contabil sef a spus ca
institutia trebuia sa faca Apel, nu Recurs,
si ca judecatorul a gresit ca
a indicat drept cale de atac: Recursul in termen de 10 zile de la comunicare.

1. - calea de atac este recurs ? sau apel ?
2. - Termenul pentru a face o cale de atac va fi de 10 zile ? -
sau de 30 de zile ?
de la comunicarea hotararii ?
3. - In acest proces am fost chemata ca martor.
Daca calea de atac a fost gresita,
voi putea cere cheltuieli de judecata ?
oanaportar, utilizator
Calea de atac formulata de institutie este apelul.
Salariatul este personal contractual.

Daca instanta de Fond a gresit,
institutia nu poate sa ceara corectarea hotararii ? - o indreptare ?
sa fie scris Apel, in loc de Recurs ?

Termenul de 10 zile - este bun ?
pentru ca in sala de judecata, la alte procese, am vazut ca sunt si 15 zile ...
oanaportar, utilizator
Termenul de apel in cazul conflictelor de munca, este de 10 zile de la comunicarea hotararii instantei de fond.
Se poate cere indreptarea erorii materiale cu privire la calea de atac care a fost mentionata in
cuprinsul hotararii.
Insa, in acest caz, pentru a ataca cu apel hotararea primei instantei, nu este nevoie sa se formuleze cerere de indreptare a erorii materiale.
Doar daca indreptarea eroarii materiale din cuprinsul hotararii ii foloseste pentru altceva.
Judecatorul investit cu solutionarea apelului este obligat sa aplice prevederile legale cu privire la caile de atac si nu ceea ce este mentionat (in mod gresit) in hotararea primei instante.

Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Este apel.
O sa mai zic de 100 ori.

oanaportar a scris:

Pana la urma .... ce este ?
Recurs ? ....sau Apel ?....

Pe Internet, s-a scris că este un litigiu de muncă - conflict de muncă

Faptul că acțiunea are ca obiect
Angajarea răspunderii civile
ne-a derutat pentru că, de regula,
un proces civil are cale de atac Recursul ..... poate de aici a pornit și judecătorul....... și că doar faptul că este un litigiu de muncă determina Apelul ca fiind calea de atac corecta.

Am înțeles

Va mulțumesc din suflet pentru tot timpul acordat și pentru lămuriri. !
oanaportar, utilizator