Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Limite proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Limite proprietate

Am cumparat o casa cu un teren in urma cu 3 ani ! Vecinul din partea dreapta imi spune ca imi face gard prin curte fiindca acesta sustine ca are 90 de cm la mine in curte . Am gasit un act din anul 1957 si o autorizatie de costructie din anul 1972 in care care imi arata latimea la drum si lungimea terenului , respectiv si a vecinului .Inainte de a cumpara casa , fostul proprietar a facut cadastru din care reiese ca nu am acea latime la drum , respectiv suprafata a terenului care reiese din actele mentinute mai sus , diferenta de teren find la vecinul in curte ..din autorizatia de costructie din anul 1972 arata dimensiunea la drum atat a terenului meu, cat si la al lui, 13 m eu , respectiv 20 m el ..din cadastrul meu acum reiese ca eu am 12 ,3 m , iar vecinul 20 .7 m .mentionez ca si vecinul a facut cadastru si are trecuta latimea terenului sau de 20.7 m ..cadastrul lui fiind facut dupa aproximativ un an de al meu ..poate sa mi facă gard prin curte daca si actele acelea pot fi luate in considerare de catre instanta ?
Gica94, utilizator
Nu are dreptul să intre în curtea ta, indiferent ce scrie în hârtiile voastre.
Să obţină hotărâre judecătorească şi executare şi după aia poate să intre.
Dacă intră cu un deget în curtea ta ai dreptul să te aperi sau să suni la 112 să reclami violare de domiciliu sau spargere.