avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Nelamurire de ordin penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Nelamurire de ordin penal

Buna ziua.
In 2017 in luna februarie am o condamnare cu amenda penala ramasa definitiva pentru conducere sub influenta alcoolului. am platit amenda abia ieri 18 feb 2019, acum trebuie sa mai astept inca 6 luni pentru a putea sa ma inscriu la examen pentru redobandire sau se ia in calcul de la data ramanerii definitive a sentintei din februarie 2017?......sunt 2 ani de atunci insa amenda abia acum am platit-o. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Cel mai recent răspuns: BlueFeather , utilizator 10:34, 19 Februarie 2019
De la data achitarii se calculeaza cele 6 luni.
Nu se poate scoate chitanță cu o dată anterioară?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

De la data achitarii se calculeaza cele 6 luni.

Adica ma intrebati pe mine daca se poate face vreun fals? De ce nu mergeti direct la Trezorerie sa intrebati inepția asta?

BlueFeather a scris:

Nu se poate scoate chitanță cu o dată anterioară?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

De la data achitarii se calculeaza cele 6 luni.



Nu fals, Doamne ferește. Dacă se poate face plata ante-datată prin instanță. Imi cer scuze pentru exprimarea inproprie.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Adica ma intrebati pe mine daca se poate face vreun fals? De ce nu mergeti direct la Trezorerie sa intrebati inepția asta?

BlueFeather a scris:

Nu se poate scoate chitanță cu o dată anterioară?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

De la data achitarii se calculeaza cele 6 luni.





~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carnet de conducere suspendat - sentinta definitiva Emanuela N. Emanuela N. Buna ziua! In luna iunie a anului 2009, unei cunostinte i-a fost suspendat carnetul de conducere, deoarece se afla la volan sub influenta bauturilor ... (vezi toată discuția)
Amenda penală, dupa cat timp pot redobandi permisul? nix1212 nix1212 Condamnă pe inculpatul....x la: -3600 lei amendă penală (èchivalentul a 180 de zile amendă a cate 20 lei/zi) pt savarsirea infractiunii prev. De art. 336 ... (vezi toată discuția)
Redobândirea dreptului de conduce ingStefan ingStefan Sunt in situatia urmatoare: permis anulat, sentinta data 7 luni cu suspendare. Stiu ca trebuie sa treaca un an pana sa iti poti redobandi permisul. Vad mai ... (vezi toată discuția)