Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Parte civila in proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Parte civila in proces penal

Mi-a fost sparta masina . Am dat declaratie la Politie , s-a deschis Proces Penal , faptuitorii au fost prinsi.
Am fost constituit in parte civila in acest proces (alaturi de inca 13 persoane , in noaptea respectiva s-au spart 14 masini).
S-a deschis proces iar eu sunt citat ca parte civila. Care sunt obligatiile mele .?
In cursul urmaririi penale mi s-a comunicat ca toate lucrurile au fost vindute si nu mai pot fi recuperate.
Mai este vreo sansa sa imi recuperez ceva ? Trebuie angajat un avocat (am inteles ca mi se acorda unul din oficiu).Multumesc anticipat.
Nu vi se acorda unul din oficiu, doar daca erati minor sau in stare de arest, detinut etc:))
Pana la citirea actului de sesizare va puteti constitui parte civila, cu contravaloarea bunurilor sustrase dar si paguba asupra autovehiculului, lipsa de folosinta a acestuia cat timp a fost in service pt reparatii etc. De recuperat bunurile, nu cred, Doar prin echivalent.
Nu aveti nevoie de avocat, puteti redacta un inscris si il trimiteti la instanta.
E posibil sa fiti citat pt audiere, doar daca inculpatii nu inteleg sa beneficieze de procedura simplificata.
Ana-Maria Dutescu, Avocat
Multumesc
Am primit o citatie in acest proces ca parte civila , pentru data si ora...
Trebuie angajat deci un avocat ?
Stimate domn, dacă vă prezentaţi, veţi fi întrebat dacă vă susţineţi cererea şi care e suma pretinsă, atât.NU veţi recupera nimic, fiindcă infractorii de acest gen, îşi petrec viaţa prin puşcării, sunt eliberaţi şi în scurt timp, îşi reiau locul din penitenciar, deci nu vor avea venituri din care să vă recuperaţi paguba.Pentru ce să vă angajaţi avocat? Nu are nici un rost.Puteţi trimite un mail pe adresa judecătoriei şi să cereţi să se judece în lipsă şi, dacă doriţi, scrieţi că vă menţineţi pretenţiile sau dacă nu mai doriţi, scrieţi că renunţaţi la pretenţiile civile.
Multumesc frumos ambelor raspunsuri