avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Parte civila in proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Parte civila in proces penal

Mi-a fost sparta masina . Am dat declaratie la Politie , s-a deschis Proces Penal , faptuitorii au fost prinsi.
Am fost constituit in parte civila in acest proces (alaturi de inca 13 persoane , in noaptea respectiva s-au spart 14 masini).
S-a deschis proces iar eu sunt citat ca parte civila. Care sunt obligatiile mele .?
In cursul urmaririi penale mi s-a comunicat ca toate lucrurile au fost vindute si nu mai pot fi recuperate.
Mai este vreo sansa sa imi recuperez ceva ? Trebuie angajat un avocat (am inteles ca mi se acorda unul din oficiu).Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: freeanifer , utilizator 15:09, 21 Februarie 2019
Nu vi se acorda unul din oficiu, doar daca erati minor sau in stare de arest, detinut etc:))
Pana la citirea actului de sesizare va puteti constitui parte civila, cu contravaloarea bunurilor sustrase dar si paguba asupra autovehiculului, lipsa de folosinta a acestuia cat timp a fost in service pt reparatii etc. De recuperat bunurile, nu cred, Doar prin echivalent.
Nu aveti nevoie de avocat, puteti redacta un inscris si il trimiteti la instanta.
E posibil sa fiti citat pt audiere, doar daca inculpatii nu inteleg sa beneficieze de procedura simplificata.
Ultima modificare: Marți, 19 Februarie 2019
Ana-Maria Dutescu, Avocat
Multumesc
Am primit o citatie in acest proces ca parte civila , pentru data si ora...
Trebuie angajat deci un avocat ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimate domn, dacă vă prezentaţi, veţi fi întrebat dacă vă susţineţi cererea şi care e suma pretinsă, atât.NU veţi recupera nimic, fiindcă infractorii de acest gen, îşi petrec viaţa prin puşcării, sunt eliberaţi şi în scurt timp, îşi reiau locul din penitenciar, deci nu vor avea venituri din care să vă recuperaţi paguba.Pentru ce să vă angajaţi avocat? Nu are nici un rost.Puteţi trimite un mail pe adresa judecătoriei şi să cereţi să se judece în lipsă şi, dacă doriţi, scrieţi că vă menţineţi pretenţiile sau dacă nu mai doriţi, scrieţi că renunţaţi la pretenţiile civile.
Multumesc frumos ambelor raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Citatie intimat parte-vatamata daniel_e36 daniel_e36 Buna ziua! Acum cateva luni am fost talharit, am sezizat politia dar nu am facut nici o plangere si nu am avut nici o pretentie. I-au prins, am recunoscut 2 ... (vezi toată discuția)
Citare ca parte vatamata hanzo hanzo Daca esti chemat ca parte vatamata intr-un proces de furt, proces care nu e deschis de tine ci de politie, trebuie neaparat sa te prezinti? Ca martor stiu ... (vezi toată discuția)
Furt din auto - hoti prinsi ministru_ ministru_ Buna seara! Saptamana trecuta mi-a fost sparta masina din fata blocului si mi s-a furat un gps si un detector de radar. Am fost la politie, am dat o ... (vezi toată discuția)