Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... scutire/reducere impozit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

scutire/reducere impozit

Buna seara. Sunt o persoana cu handicap accentuat si am urmatoarea intrebare: conform legii nr.448/2006,republicata, persoanele cu handicap au reducere la impozitele si taxele locale.Eu locuiesc la bloc si in urma decesului parintilor, dupa dezbaterea taxei de succesiune, am mostenit o casuta de 28mp locuibili si un teren arabil pt. care am platit in fiecare an taxele si impozitele aferente celor 2 locuinte(bloc si casa+terenul arabil in suprafata de 0,20 ha)Ambele sunt in aceeasi localitate.Cand am solicitat reducerea impozitului mi s-a comunicat ca la casa si terenul mostenite de la parinti nu se poate face reducere deoarece in buletin este adresa de la bloc. Este adevarat cu nu pot beneficia de reducerea taxelor si impozitelor, chiar daca sunt trecute pe numele meu inclusiv la primaria localitatii si platesc impozite pt. ele? Multumesc.
Beneficiati de reducere sau scutire de impozit pt locuinta persoanala in care va aveti domiciliul. Deci aveti doua conditii de indeplinit- sa fiti proprietarul casei pt care vreti sa beneficiati de reducere si sa aveti domiciliul acolo.,
gi-jane2, moderator
Va multumesc. Daca detin tot mostenire o suprafata de teren in alt judet, se beneficiaza de reducere? Multumesc.
Mai cititi o data raspunsul.
Va multumesc