Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca

Buna ziua!Soțul meu și-a rupt piciorul in urma unui concurs la o firma de pompieri privata(înscrierea lui la concurs a fost alegerea sefului-mai mult obligatorie)Înainte de participarea la concurs a avut parte doar de 2-3 zile de antrenament(soțul abia angajat la firma de pompieri de 3 luni) dar total diferit fata de ce a fost la concurs(antrenamentul a fost practicat pe o bârnă improvizata...nu a avut aceeași înălțime ca cea de la concurs).Precizez ca înainte de începerea concursului li s-a dat pe furiș sa bea un concentrat de culoare roz....concursul însemna sărirea gardului de 2 metri apoi trecerea pe bârnă cu furtunile in mâini....acolo la finalul barnei nu a mai putut controla picioarele ca sa coboare treptele barnei si a sărit...urmarea a fost ruperea piciorului.A fost luat cu ambulanta privata (cu care avea contract firma)si internat de la ora 14-15 pana a doua zi la 6 dimineața pt a fi dus la spitalul județean pt a se pune piciorul in ghips (medicul de garda de la firma privata nu a fost in stare sa puna piciorul in ghips mai mult ia fost frica de complicațiile apărute...se inflamase foarte tare piciorul...a primit doar calmante...)După 6luni de stat in medical a revenit la munca......astăzi ii s-a spus sa își dea singur demisia....cum trebuie procedat?contractul la firma respectiva il avea determinat...din care a mai rămas 3 luni....mai precizez ca ca despăgubire a primit doar 240 lei.....in 6luni cu tratemente si drumuri la doctori ca fiecare de spunea altceva am rămas si in datori
Evenimentul produs trebuia anuntat la ITM de catre angajator si cercetat conform prevederilor Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art. 27 (1) Angajatorul are obligaţia să comunice evenimentele, de îndată, după cum urmează:
a) inspectoratelor teritoriale de muncă, toate evenimentele aşa cum sunt definite la art. 5 lit. f);
b) asigurătorului, potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, cu modificările şi completările ulterioare, evenimentele urmate de incapacitate temporară de muncă, invaliditate sau deces, la confirmarea acestora;
c) organelor de urmărire penală, după caz.
-art.5
f) eveniment - accidentul care a antrenat decesul sau vătămări ale organismului, produs în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, situaţia de persoană dată dispărută sau accidentul de traseu ori de circulaţie, în condiţiile în care au fost implicate persoane angajate, incidentul periculos, precum şi cazul susceptibil de boală profesională sau legată de profesiune;
g) accident de muncă – vătămarea violentă a organismului, precum şi intoxicaţia acută profesională, care au loc în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, şi care provoacă incapacitate temporară de muncă de cel puţin 3 zile calendaristice, invaliditate ori deces;
Dosarul de cercetare intocmit de comisia desemnata prin decizia angajatorului se trimite spre avizare la ITM si daca sunt indeplinite conditiile legale (art.5 lit.g) dosarul este avizat, iar angajatorul intocmeste formularul FIAM pentru inregistrare AM.
Poate fi vorba de AM in functie de activitatea desfasurata, in conditiile,
-art.30 (1) În sensul prevederilor art. 5 lit. g), este, de asemenea, accident de muncă:
c) accidentul survenit în cadrul activităţilor cultural-sportive organizate, în timpul şi din cauza îndeplinirii acestor activităţi;
f) accidentul cauzat de activităţi care nu au legătură cu procesul muncii, dacă se produce la sediul persoanei juridice sau la adresa persoanei fizice, în calitate de angajator, ori în alt loc de muncă organizat de aceştia, în timpul programului de muncă, şi nu se datorează culpei exclusive a accidentatului;
n) accidentul suferit de cei care urmează cursuri de calificare, recalificare sau perfecţionare a pregătirii profesionale, în timpul şi din cauza efectuării activităţilor aferente stagiului de practică;
Nu trebuie sa isi dea demisia. Daca evenimentul produs nu a fost anuntat la ITM de catre angajator si nu s-a intocmit dosar de cercetare eveniment, o poate face victima, in prezent, in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Sesizarea se poate trimite prin posta cu confirmare de primire.
Daca evenimentul produs nu s-a inregistrat ca AM, victima nu poate sa beneficieze de prevederile Legii nr. 346/ 2002 republicata in 2009 privind asigurarea obligatorie a tuturor firmelor pentru AM si BP,
-art.18 Asiguraţii sistemului de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale au dreptul la următoarele prestaţii şi servicii:
a) reabilitare medicală şi recuperarea capacităţii de muncă;
b) reabilitare şi reconversie profesională;
c) indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă;
d) indemnizaţie pentru trecerea temporară în alt loc de muncă şi indemnizaţie pentru reducerea timpului de muncă;
e) compensaţii pentru atingerea integrităţii;
f) despăgubiri în caz de deces;
g) rambursări de cheltuieli.
Angajatorul trebuie sa dea victimei PV de cercetare AM avizat de catre ITM si formularul FIAM. Aceleasi documente, impreuna cu altele, angajatorul trebuie sa le depuna la CJP pentru a se putea aplica prevederile art.18.
Dupa caaz, puteti deschide actiune in instanta impotriva firmei si cere daune materiale si/ sau daune morale.