Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Proces penal

Buna ziua , luni am ultimul termen in instanța . Astăzi am renunțat la avocata care m-a reprezentat pe parcursul procesului . Ținând cont ca timpul este scurt pentru găsirea unui alt avocat , mă pot prezenta luni singura la proces sa cer un alt termen ca sa imi iau alt avocat ? Este posibil ca sa imi pună ei avocat din oficiu luni ? Va mulțumesc anticipat
V-am dat un raspuns complet cred eu.

Din ce am vazut in ultimele cazuri s-a respins la toti in ultimii 2 ani.
Eu nu am mai fost angajat sa fac asa ceva de vreo 4 ani, ultima oara la Inalta Curte de Casatie si Justitie.Cred ca de atunci nu prea se mai platesc amanarile fortate de imprejurari si lucrurile s-au schimbat mult in ultimii ani.

Ultima oara am vazut la Curtea de Apel Bucuresti doua respingeri in aceeasi zi, in urma cu cateva zile.In unul din cazuri procurorul a fost de acord sa se amane...dar nu s-a amanat...

Le-a dat timp la avocatii alesi pana la sfarsitul sedintei sa se pregateasca.
Ei se mai si grabeau sa ajunga la ICCJ.Instanta le-a zis ca au timp sa mearga acolo si sa se intoarca.

Eu nu vreau sa comentez consideratiunea instantei dar daca instanta apreciaza ca avocatul respectiv poate face o aparare la fel in doua ore cat ar face si in doua saptamani...nu are sens sa mai amane...
Cam asa imi pare mie...

Daca nu ati avut desemnat avocat din oficiu care sa dubleze avocatul ales ati putea avea o sansa.
Depinde insa si de complexitatea cauzei.

Daca avocatul dvs. vine la termen si deja arata cateva probleme pe care are nevoie de timp sa le dezvolte, atat cat sa deruteze instanta cum ca nu s-ar sti ce ar iesi in caz de judecata iar ati avea sanse la amanare dar aceasta ar insemna ca avocatul sa fie foarte abil si sa se descurce foarte bine in instanta.

Nu exclud insa nici varianta sa se amane.
Nu este exclus total asa ceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

V-am dat un raspuns complet cred eu.

Din ce am vazut in ultimele cazuri s-a respins la toti in ultimii 2 ani.
Eu nu am mai fost angajat sa fac asa ceva de vreo 4 ani, ultima oara la Inalta Curte de Casatie si Justitie.Cred ca de atunci nu prea se mai platesc amanarile fortate de imprejurari si lucrurile s-au schimbat mult in ultimii ani.

Ultima oara am vazut la Curtea de Apel Bucuresti doua respingeri in aceeasi zi, in urma cu cateva zile.In unul din cazuri procurorul a fost de acord sa se amane...dar nu s-a amanat...

Le-a dat timp la avocatii alesi pana la sfarsitul sedintei sa se pregateasca.
Ei se mai si grabeau sa ajunga la ICCJ.Instanta le-a zis ca au timp sa mearga acolo si sa se intoarca.

Eu nu vreau sa comentez consideratiunea instantei dar daca instanta apreciaza ca avocatul respectiv poate face o aparare la fel in doua ore cat ar face si in doua saptamani...nu are sens sa mai amane...
Cam asa imi pare mie...

Daca nu ati avut desemnat avocat din oficiu care sa dubleze avocatul ales ati putea avea o sansa.
Depinde insa si de complexitatea cauzei.

Daca avocatul dvs. vine la termen si deja arata cateva probleme pe care are nevoie de timp sa le dezvolte, atat cat sa deruteze instanta cum ca nu s-ar sti ce ar iesi in caz de judecata iar ati avea sanse la amanare dar aceasta ar insemna ca avocatul sa fie foarte abil si sa se descurce foarte bine in instanta.

Nu exclud insa nici varianta sa se amane.
Nu este exclus total asa ceva.

Procesul este pe fond
Am inteles ca este pe fond...

Eu sper sa va amane...
Pana la urma...ce mai conteaza un termen...

Exista si posibilitatea ca instanta sa gandeasca ca va mai da un termen ca oricum nu conteaza...
Sub acest aspect, daca procurorul este de acord cu amanarea se poate amana.

Sunt insa judecatori care sunt impartiali si nu iau in seama procurorul.
Este o sabie cu doua taisuri impartialitatea judecatorilor in anumite cazuri...

Ca regula, procurorii se opun daca aveti avocat care le ridica probleme serioase si ei stiu acest lucru.Dar, revenind la impartialitatea instantei...nu conteaza ce vor procurorii...
Ei vor condamnarea de fel...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat