Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Mi-a fost spartă casa și mi-au fost furate mai multe ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Mi-a fost spartă casa și mi-au fost furate mai multe bunuri, printre care și o tabletă. Am găsit o parolă a hoțului, e ilegal să îi accesez contul de e-mail?

Buna seara,

In septembrie mi-a fost sparta casa si mi-au fost furate mai multe bunuri, printre care si o tableta.
Hotul/cumparatorul nu a schimbat adresa de logare al tabletei android si prin urmare am putut vedea mare parte din istoric si o parola salvata de la adresa de email.

Precizez ca hotul/cumparatorul a salvat in contul meu de google adresa lui de email cu parola aferenta.

Intrebarea este daca e ilegal sa intru pe acel cont de email ca sa aflu mai multe detalii despre el.

Va multumesc
Manuela Rășină, administrator

Demos a scris:

Atat timp cat nu se fac controale serioase regulate, atata timp cat nu exista un sistem legal de garantii contra traficului de obiecte furate, atata timp cat mentalitatea tipic made in Ro "eu sunt mai smecher" functioneaza la 99.5% din populatia Ro, atata timp cat etc..., etc..., etc.... !!!
A propos, o batranica din vecini a facut cadou o tableta unui alt vecin pt ca-si uitase parola de logare.
Suntem tari si in polemici, ce parere aveti?!?

Atunci vecinul batranei ramane fara tableta si batranica este audiata de unde o are. :)