avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Mi-a fost spartă casa și mi-au fost furate mai multe ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Mi-a fost spartă casa și mi-au fost furate mai multe bunuri, printre care și o tabletă. Am găsit o parolă a hoțului, e ilegal să îi accesez contul de e-mail?

Buna seara,

In septembrie mi-a fost sparta casa si mi-au fost furate mai multe bunuri, printre care si o tableta.
Hotul/cumparatorul nu a schimbat adresa de logare al tabletei android si prin urmare am putut vedea mare parte din istoric si o parola salvata de la adresa de email.

Precizez ca hotul/cumparatorul a salvat in contul meu de google adresa lui de email cu parola aferenta.

Intrebarea este daca e ilegal sa intru pe acel cont de email ca sa aflu mai multe detalii despre el.

Va multumesc
Ultima modificare: Duminică, 24 Februarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: bgdan5 , utilizator 16:08, 28 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


Demos a scris:

Atat timp cat nu se fac controale serioase regulate, atata timp cat nu exista un sistem legal de garantii contra traficului de obiecte furate, atata timp cat mentalitatea tipic made in Ro "eu sunt mai smecher" functioneaza la 99.5% din populatia Ro, atata timp cat etc..., etc..., etc.... !!!
A propos, o batranica din vecini a facut cadou o tableta unui alt vecin pt ca-si uitase parola de logare.
Suntem tari si in polemici, ce parere aveti?!?


Atunci vecinul batranei ramane fara tableta si batranica este audiata de unde o are. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Frauda informatica ContSters327384 ContSters327384 Salut ! Acum 6 luni , mi s-a spart contul meu de facebook , din cate mi-am dat eu seama chiar de niste amici cu care ma certasem de curand acum 6 luni ! Mi ... (vezi toată discuția)
Probleme de logare luizaec luizaec Sunt utilizatorul nicole71 si mi-am facut cont in data de 13.05.2009. Am instiintat si o colega despre \"avocatnet\", iar aceasta si-a deschis contul luizaec ... (vezi toată discuția)
Cineva s-a folosit de e-mailul meu justmyself justmyself buna ziua. de curand mi-am dat seama ca cineva s-a folosit de e-mailul meu pentru a-mi afla parola de pe un forum unde eu am si un cont.as vrea sa stiu, daca ... (vezi toată discuția)