Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatii individuale
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatii individuale

Sa mi explice cineva, va rog. Daca o scara a unui bloc se retrage din asociatie, in cazul unei reparatii de acoperis(schimbare integrala) daca nu vor sa contribuie toti cetatenii care sunt caile legale ca acestia sa si achite cota parte care le revine? Legea spunw ca beciul si acoperisul sunt bunuri comune si trebuie sa contribuie toti locatarii. Rog un raspuns. Multumesc
Sa inteleg mai bine. Dvs faceti parte din scara ce a dorit sa se separe, acum aveti nevoie de reparatii la acoperis si v-ati gandit ca ar fi buni si banii celorlalte scari?
Nu. Ma refeream doar la o singura scara, cea in care locuiesc.
Ironia dumneavoastra nu si are locul

Bloc Expert a scris:

Sa inteleg mai bine. Dvs faceti parte din scara ce a dorit sa se separe, acum aveti nevoie de reparatii la acoperis si v-ati gandit ca ar fi buni si banii celorlalte scari?

Daca locatarii scarii s-au asumat responsabilitatea sa solicite iesirea din asociatia de proprietari,inseamna ca de la acel moment sunt pe cont propriu respectiv administrarea scarii le revine in exclusivitate
Daca nu mai faceti parte din asociatia de proprietari ,nu aveti temei legal sa solicitati restului membrilor proprietari sa contribuie in cota parte la reparatie acoperis al scarii care nu mai face parte din asociatia de proprietari
Ok, multumesc

ynocentta a scris:

Daca locatarii scarii s-au asumat responsabilitatea sa solicite iesirea din asociatia de proprietari,inseamna ca de la acel moment sunt pe cont propriu respectiv administrarea scarii le revine in exclusivitate
Daca nu mai faceti parte din asociatia de proprietari ,nu aveti temei legal sa solicitati restului membrilor proprietari sa contribuie in cota parte la reparatie acoperis al scarii care nu mai face parte din asociatia de proprietari