avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizare construcție
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizare construcție

Buna seara!Eu si sotul meu vrem sa costruim o casa in curtea socrilor. Problema este ca actele sunt pe numele soacrei mele si a surori ei. Cum putem face sa trecem casa pe numele soacrei sau sa putem construii fara a a avea probleme. Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:15, 22 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Corect, doar ca casa va fi in proprietatea dumneavoastra. Totusi dreptul de superficie nu inceteaza prin deces, ci prin expirarea termenului. Intr-adevar, cel mai sigur, e sa incheiati un contract de vanzare-cumparare/donatie (?) cu privire la terenul pe care intentionati sa construiti.

Totodata, la expirarea termenului, dobanditi dreptul de a vi se plati valoarea constructiei.
Ultima modificare: Vineri, 22 Februarie 2019
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate face un contract de vanzare sau donație de catre ambele proprietare?

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Corect, doar ca casa va fi in proprietatea dumneavoastra. Totusi dreptul de superficie nu inceteaza prin deces, ci prin expirarea termenului. Intr-adevar, cel mai sigur, e sa incheiati un contract de vanzare-cumparare/donatie (?) cu privire la terenul pe care intentionati sa construiti.

Totodata, la expirarea termenului, dobanditi dreptul de a vi se plati valoarea constructiei.

Se poate face contract fara succesiune intre cele 2 ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati spus ca amândouă au titlu de proprietate.
Succesiune după cine?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Au un titlu de proprietate in care sunt trecute.

raluk0207 a scris:

Ati spus ca amândouă au titlu de proprietate.
Succesiune după cine?

Alte discuții în legătură

Succesiune, mostenire acte lupealaura lupealaura Situatia noastra e cam asa: soacrii mei si-au construit impreuna casa unde au locuit. Soacra a murit acum 10 ani, iar dupa nu s-a facut succesiunea. Sotul meu ... (vezi toată discuția)
Un apartament donat de mama fiului se poate ulterior trece si pe numele sotiei? foxyvanila foxyvanila daca soacra a donat apartamentul fiului ei fara a trece in acte si nora se mai poate face ceva ca nora sa apara ulterior pe contract sau carte funciara astfel ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare cu pret neplatit sau contract cu drept de superficie? francisca_maria francisca_maria Buna ziua, sunt in urmatoarea situatie: el cu terenul, eu cu banii. si vrem sa construim o casa. Care contract este recomandat? 1. Contract cu drept de ... (vezi toată discuția)