Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizare construcție
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizare construcție

Buna seara!Eu si sotul meu vrem sa costruim o casa in curtea socrilor. Problema este ca actele sunt pe numele soacrei mele si a surori ei. Cum putem face sa trecem casa pe numele soacrei sau sa putem construii fara a a avea probleme. Mulțumesc!
Corect, doar ca casa va fi in proprietatea dumneavoastra. Totusi dreptul de superficie nu inceteaza prin deces, ci prin expirarea termenului. Intr-adevar, cel mai sigur, e sa incheiati un contract de vanzare-cumparare/donatie (?) cu privire la terenul pe care intentionati sa construiti.

Totodata, la expirarea termenului, dobanditi dreptul de a vi se plati valoarea constructiei.
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Se poate face un contract de vanzare sau donație de catre ambele proprietare?

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Corect, doar ca casa va fi in proprietatea dumneavoastra. Totusi dreptul de superficie nu inceteaza prin deces, ci prin expirarea termenului. Intr-adevar, cel mai sigur, e sa incheiati un contract de vanzare-cumparare/donatie (?) cu privire la terenul pe care intentionati sa construiti.

Totodata, la expirarea termenului, dobanditi dreptul de a vi se plati valoarea constructiei.

Se poate face contract fara succesiune intre cele 2 ?
Ati spus ca amândouă au titlu de proprietate.
Succesiune după cine?
Au un titlu de proprietate in care sunt trecute.

raluk0207 a scris:

Ati spus ca amândouă au titlu de proprietate.
Succesiune după cine?