avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Onorariu avocat
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Onorariu avocat

Un cazul in care, am depus cererea de divort si iau decizia de a renunta la divort, onorariul avocatului se plateste oricum? Chiar daca pana acum nu s_a depus decat cererea de divort? Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca ati platit doar redactarea acțiunii nu ii datorati alti bani.Depinde cum aveti contractul încheiat.
Eu de fel iau onorariu mai intai pentru redactarea acțiunii iar apoi pentru reprezentare ca sa nu ma complic si consider că este mai corect asa.

Ce suma ati platit până acum?
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Februarie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Discutati cu avocatul, cel mai bine.
Am platit doar taxa de timbru, urmand onorariul sa il achit in doua rate.... Cand pot, cand am.
Se pare ca nu este onorariu de succes.
Va poate executa silit dar depinde si cum este redactat contractul.
Pe onorariu de succes nu va poate executa.
El stie ce contract ati facut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avocat lipsit de interes și respect pt client Anonima90 Anonima90 Buna ziua! In urma cu 5 luni am angajat un avocat pt intentarea divorțului,acesta a făcut demersurile pt înaintarea divorțului,i-am achitat onorariul și ... (vezi toată discuția)
Se poate recupera onorariu?? giovany_m19 giovany_m19 buna ziua va rog a ma ajuta intro problema,se poate recupera un onorariu dat la avocat pentru reprezentare intr-un proces de divort deoarece ne am impacat si ... (vezi toată discuția)
Buna seara! am depus acțiunea de divorț în iunie 2020, soțul ... Ana-maria.a Ana-maria.a Buna seara! Am depus acțiunea de divorț în iunie 2020, soțul a depus o cerere reconventionala unde eu sunt obligata în 10 zile sa răspund la ea. Am un ... (vezi toată discuția)