Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fals de semnatura in acte de catre angajator
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fals de semnatura in acte de catre angajator

Sotul a avut o problema la firma unde lucreaza,patronul nu a vrut sa le dea salariul (sotului si unui coleg) si i.a sechestrat in garajul personal(al patronului de acasa),i.a amenintat cu securea,cu batele, i.a batut. Sotul a fost la ITM sa depuna plangere,de acolo i s.a spus ca nu mai rezulta angajat, ca sotul si.ar fi dat demisia. El nu a semnat nici un act,nici o cerere de demisie, aceasta fiind semnata de catre angajator. Cat timp a lucrat acolo sotul nu a ptimi si nu a semnat nici un act, nici un fluturas de salariu.
Ce se poate face in acest caz, pt semnatura falsa din partea angajatorului? Multumesc!
In primul rand trebuia sa sesizeze politia urgent, pt lipsire de libertate in mod ilegal, loviri si alte violente, amenintare, si acum fals sub semnatura privata.
Sa mearga la politie sa faca o plangere.
Plangere a facut la politie,si.a scos certificat medico.legal cand a avut loc incidentul iar politia a trimis dosarul la parchet(acum o luna) si inca asteptam sa vedem ce se va intampla. Saptamana aceasta sotul a aflat ca rezulta in acte ca si.ar fi dat el demisia, dar el nu a semnat absolut nimic. Pt fals in acte ce masuri se impun? Trebuie sa faca plangere la parchet, la politie? Care ar fi pasii de urmat? Va multumesc!
Ah, foarte bine ca a facut.
La parchet sau la politie e acelasi lucru.
Eu as fi facut si sesizare la ITM, pe langa plangerea penala.