avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prenatal

Buna seara!
Ajutati-ma si pe mine, va rog, cum sta treaba cu prenatalul.
La cate saptamani poti intra conform legii in concediu prenatal?
Care este legea pt acesta?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 18:27, 25 Februarie 2019
Daca nu aveti o problema medicala puteti intra in concediu de maternitate cu 84 de zile inainte de nastere, ceea ce inseamna 12 saptamani inainte de nastere.
Deci din saptamana 28 (la 6 luni jumatate) puteti sa va luati concediu de maternitate.
Buna seara.
Puteti intra in concediu prenatală cu maxim 84 de zile inainte de nasterea copilului, trebuie sa va ramana minim 42 de zile de concediu postnatal.
Concediu de maternitate, pre si post natal este in suma maxima de 126 de zile.
Va dadeam si legislatia dar sunt pe tel.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu prenatal sau postnatal obligatoriu? oanaelena22 oanaelena22 buna ziua am doua intrebari in legatura cu concediu pre / post natal, stiu ca este un total de 126 zile, din care 42 obligatorii dupa nastere, intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
De cand pot intra in concediu prenatal? manjula manjula din cate am citit in lege, sunt obligata sa-mi las 42 zile din cele 126, dupa nastere. asta inseamna ca, teoretic, pot intra in concediu prenatal cu 84 zile ... (vezi toată discuția)
Concediul de sarcina si lauzie thea_ghi thea_ghi Buna ziua, Va rog frumos sa imi spuneti de la cate saptamani de sarcina se poate intra in concendiu prenatal conform legislatiei in vigoare. Conform ... (vezi toată discuția)