Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prenatal

Buna seara!
Ajutati-ma si pe mine, va rog, cum sta treaba cu prenatalul.
La cate saptamani poti intra conform legii in concediu prenatal?
Care este legea pt acesta?
Va multumesc!
Daca nu aveti o problema medicala puteti intra in concediu de maternitate cu 84 de zile inainte de nastere, ceea ce inseamna 12 saptamani inainte de nastere.
Deci din saptamana 28 (la 6 luni jumatate) puteti sa va luati concediu de maternitate.
Buna seara.
Puteti intra in concediu prenatală cu maxim 84 de zile inainte de nasterea copilului, trebuie sa va ramana minim 42 de zile de concediu postnatal.
Concediu de maternitate, pre si post natal este in suma maxima de 126 de zile.
Va dadeam si legislatia dar sunt pe tel.