Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie cu preaviz

daca miam dat demisia cu preaviz cate ore sant obligat sa lucrez pe zi si cum sant platit si cate ore sant pontat pe zi. va multumesc.
Sunteti obligat sa lucrati conform programului normal de lucru ( 8 ore/zi ) urmand sa fiti platit in mod corespunzator.
Nu faceti confuzie cu preavizul pe care il da societatea salariatului in cazul incetarii c.i.m. din motive neimputabile acestuia.
In cazul in care iti dai demisia, trebuie sa stai in preaviz, dupa caz, 15 sau 30 de zile calendaristice (art. 79 din Codul Muncii). In aceasta perioada, programul tau de lucru va fi complet, respectiv 8 ore/zi, 5 zile pe saptamana. Este adevarat ca in art 74 din CCM unic la nivel national 2007-2010 se prevede posibilitatea ca, in perioada preavizului, salariatii sa lucreze numai 4 ore pe zi, dar este o situatie specifica NUMAI cazului in care ANGAJATORUL este cel care acorda preavizul.
In ce priveste salarizarea, in perioada preavizului veti beneficia de aceleasi drepturi ca si anterior.
flori_cooll a scris:

daca miam dat demisia cu preaviz cate ore sant obligat sa lucrez pe zi si cum sant platit si cate ore sant pontat pe zi. va multumesc.

Sunteti obligat sa va respectati preavizul, sa va prezentati 8 ore/zi, program normal si veti fi pontat si platit pana in ultima zi de preaviz.