Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua

Custodia copilului este comuna(48 ore saptaman) si 22/suta pensie alimentara. Numai ca eu ,mama, intre timp m-am mutat in Anglia, unde am acum domiciliul si sunt self employed. Copilul l-am luat cu mine avand procura pe 6 luni(expira in august) am inscris copilul la doctor, in domiciliul meu si la scoala, cu alt acord notarial dat de tata pe perioada de 1 an (07.072020) de a ma lasa sa inscriu copilul la scoala in Anglia.
Acum el imi pune conditii sa vin lunar sau la 2 luni in tara cu copilul ceea ce este imposibil financiar. El nu mi-a platit niciodata pensie pt ca eu nu l-am executat, nedorind sa creez discutii in mutarea mea in Anglia, am dorit sa mi iau copilul cu mine, si i am spus ca nu am nevoie din partea lui de bani pt copil , dar sa si plateasca biletul de avion din “pensia alimentara”
Oare ar fi mai bine sa-l actionez in instanta? Mi-e teama ca aduc copilul in tara si el sa nu mi-l mai dea pt ca am procura de a pleca cu copilul in strainatate doar pana in august 2019
Copilul fiind inscris la scoala in Anglia si incepand cursurile din septembrie.
Ce ma sfatuiti?
Daca veti aduce copilul in Romania, probabil nu veti mai putea iesi cu el.
Ana-Maria Dutescu, Avocat