Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE -termen
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE -termen

Buna seara.
Cand trebuie facuta succesiunea , in termenul legal, dupa decesul mamei.
Mentionez ca este vorba de un apartament si un teren agricol. De la deces au trecut 9 luni.
Mostenitorii sunt sotul supravetuitor si trei copii.
Pana la 2 ani. Peste 2 ani veți plăti în plus fata de onorariul notarului si un impozit către stat de 1% din valoarea bunurilor moștenite.
Ideal este sa dezbateti mostenirea in termen de 1 an, pentru ca termenul de optiune succesorala este de 1 an de la data deschiderii mostenirii.
Art. 1103c.civ.
Termenul de opţiune succesorală

(1) Dreptul de opţiune succesorală se exercită în termen de un an de la data deschiderii moştenirii.

.................................................................................
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Nu inteleg cele doua raspunsuri. Care este diferenta?
La Dvs nu e nici o diferența. Sunt nuanțe doar pentru cei care se judeca. Nu este cazul. Ideea este sa faceti cat mai repede succesiunea, nu sa așteptați cu anii.

getafolescu a scris:

Nu inteleg cele doua raspunsuri. Care este diferenta?

1 an este termenul de optiune succesorala. Adica in interval de 1 an de la deces ar trebui sa acceptati sau sa renuntati la succesiune printr-o declaratie notariala.
Daca nu ati apucat sa dati declaratie de acceptare, nu e nicio problema, Oricum se va considera ca ati acceptat mostenirea tacit, prin preluarea si administrarea bunurilor.
Deci si daca o dati si daca nu o dati e cam acelasi lucru.

2 ani de la deces- este termenul in care ar fi bine sa dezbateti succesiunea.
Potrivit Codului fiscal, daca dezbateti mostenirea dupa 2 ani, in afara de taxele notariale veti avea de achitati in plus si un impozit catre stat, de 1% din valoarea bunurilor.
Adica dupa 2 ani, costa mai mult.

Dvs puteti dezbate succesiunea cand doriti, dar daca mai mor dintre mostenitori o sa fie alta succesiune de dezbatut si alta si alta.