Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație creștere copil

Buna ziua, am și eu o întrebare...va rog daca ma puteți ajuta...sunt angajata cu ctr de munca din iulie 2012...pe 10 februarie 2018 am intrat în concediu fara plata o perioada de un an de zile din motive personale....m am reintors luna aceasta pe 04 februarie 2019...după câte luni sau după cât timp pot rămâne însărcinată astfel încât să pot beneficia de indemnizație creștere copil, se pun la socoteala și cele 9 luni de sarcina sau cum trebuie făcut? mulțumesc mult
Buna dimineata.
Da, se pun la socoteala si cele noua luni de sarcina.
Trebuie sa aveti, In cazul dvs.12 luni lucrate in ultimi doi ani inainte de nasterea copilului pentru a putea beneficia de indemnizatie.
Sa zicem ca dupa 3-4 luni de munca puteti ramane insarcinata, copilul trebuie sa se nasca dupa data de 4 Februarie 2019.
Dupa ce va confirma medicul specialist sarcina aveti cateva obligatii de indeplinit, atat dvs., ca angajata insarcinata, cat si agajatorul.
Unele din ele le gasiti mai jos
[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator
Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010 ( de exemplu, somaj, CCC, studenta/eleva la zi etc.).

OUG nr.111/2010:
Art. 2
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și de o indemnizație lunară.
......