Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CEDO
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CEDO

Care este termenul maxim de depunerea cereriii la CEDO , dupa decizia finala a instantei:4 luni sau 6 luni?
Pe site-ul CEDO termenul de depunere a cererii este de 6 luni de la comunicarea deciziei finale.
Eu stiam ca termenul actual este de 4 luni ?
Decizia finala este decizia CAB( APEL) sau decizia ICCJ (RECURS)?
Termenul este de 6 luni de la data epuizării cailor de atac ordinare.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj
Plângerea la CEDO trebuie introdusă în termen de 6 luni de la data deciziei definitive interne.
De unde V a venit ideea cu cele 4 luni?

Insist sa mi se raspunda clar la intrebarea aceasta:
Decizia finala este decizia CAB( APEL) sau decizia ICCJ (RECURS)?
Recursul de la ICCJ a avut ca motiv art.438(7) -tipicitatea a fost respins in fond .

Romania impreuna cu statele europene au semnat acum cativa ani acest protocol .
Intrebarea mea este daca se aplica in mod efectiv ?

Vedeti si postarea doamnei avocat :

Ioana Stoica
Avocat 19:24, 27 Februarie 2019
Contactează
Așadar, prin Protocolul numărul 15 au fost implementate măsuri menite să urgenteze soluționarea cauzelor și să conduce la eficientizarea Curţii Europene a Drepturilor Omului (CEDO), măsurile conținând următoarele prevederi:

–reducerea termenului la 4 luni , a termenului de 6 luni, termen care curge de la finalizarea cailor interne de recurs, în care reclamanţii pot sesiza, cu o plângere, instanţa de la Strasbourg.
ARTICOLUL 4 Doctrină (1)

La art. 35 paragraful 1 din Convenție, sintagma "într-un termen de 6 luni" se înlocuiește cu sintagma "într-un termen de 4 luni".
mac6, utilizator
Eu va recomand sa va orientati dupa informatiile furnizate pe pagina oficiala:
[ link extern ]