Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CEDO
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CEDO

Care este termenul maxim de depunerea cereriii la CEDO , dupa decizia finala a instantei:4 luni sau 6 luni?
Pe site-ul CEDO termenul de depunere a cererii este de 6 luni de la comunicarea deciziei finale.
Eu stiam ca termenul actual este de 4 luni ?
Decizia finala este decizia CAB( APEL) sau decizia ICCJ (RECURS)?
Doresc sa-mi raspundetin in mod clar, in concret .

Se aplica aceasta modificare :de la 6 luni la 4 luni la CEDO ?

Legea nr. 157/2014 privind ratificarea Protocolului nr. 15 la Conventia pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale, incheiata la Roma la 4 noiembrie 1950, incheiat la Strasbourg la 24 iunie 2013 si semnat de Romania la 24 iunie 2013 .
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 886 din 5 decembrie 2014.