avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CEDO
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CEDO

Care este termenul maxim de depunerea cereriii la CEDO , dupa decizia finala a instantei:4 luni sau 6 luni?
Pe site-ul CEDO termenul de depunere a cererii este de 6 luni de la comunicarea deciziei finale.
Eu stiam ca termenul actual este de 4 luni ?
Decizia finala este decizia CAB( APEL) sau decizia ICCJ (RECURS)?
Cel mai recent răspuns: mac6 , utilizator 13:11, 28 Februarie 2019
Doresc sa-mi raspundetin in mod clar, in concret .

Se aplica aceasta modificare :de la 6 luni la 4 luni la CEDO ?

Legea nr. 157/2014 privind ratificarea Protocolului nr. 15 la Conventia pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale, incheiata la Roma la 4 noiembrie 1950, incheiat la Strasbourg la 24 iunie 2013 si semnat de Romania la 24 iunie 2013 .
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 886 din 5 decembrie 2014.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cedo mac6 mac6 Pentru a adresarea unei contestatii la CEDO pot fi folosite hotararile penale comunicate la domiciliu de instante ,doar cu semnatura grefierului si ... (vezi toată discuția)
Imobil nationalizat; actiune la cedo Niunin Tiberiu Niunin Tiberiu Am o mare dilema. Mi s-a respins ca nefondat recursul la procesul initiat in temeiul L.10 a imobilelor nationalizate bunicilor mei. Imobilele nemaiexistand ... (vezi toată discuția)
Pentru a merge mai departe cu un dosar penal la cedo este îndeajuns ... Snake1970 Snake1970 Pentru a merge mai departe cu un dosar penal la CEDO este îndeajuns judecată de Fond și Apelul care l am făcut eu? (vezi toată discuția)