Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna seara. Am avut copilul de 9 ani internat în spital 2 zile. A trebuit să stau însoțitor si am platit 18 lei. Fișa de internare este pe numele copilului. Am fost la doctorul de familie sa imi dea concediu medical pe cele 2 zile in care am stat ca însoțitor la fiica mea. A refuzat pe motiv că cei de la spital trebuie sa imi dea concediu medical,dar doctorita pediatru mi a spus clar ca doctorul de familie trebuie sa ma rezolve,nu ei. Toate mamicile care mai erau in salon,3 la numar asa au procedat. Mentionez ca copiii noștri erau internați cu virus gripă,toti cam de aceiași vârstă. Intrebarea mea este daca doctorul meu de familie a procedat corectat,a respectat legea când mi a refuzat să imi acorde 2 zile de concediu medical sau trebuia de la spital sa-l primesc??? Multumesc
Nu precizati ce document v-a eliberat spitalul pe care sa-l prezentati medicului de familie pentru a va putea elibera concediu medical dvs., fisa de internare fiind pe numele copilului.
Puteti sesiza Directia Judeteana de Sanatate Publica si Casa Judeteana de Sanatate in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Sesizarea se poate trimite prin posta cu confirmare de primire.