Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot să-mi vând cota moștenită în urma decesului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot să-mi vând cota moștenită în urma decesului mătușii? Nu mă înțeleg cu ceilalți doi moștenitori

Buna ziua, in urma decesului matusii mele a ramas un apartament,care ,in urma dezbaterii succesiunii,a fost imartit astfel - 50% fratele decedatei si cate 25% eu si fratele meu(fii ai altui frate).Intrebarea mea este daca pot sa-mi vand procentele mostenite,avand in vedere ca nu ma inteleg cu ceilalti doi.Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Da. Puteti sa va vindeți cota de 1/4, urmând ca dobanditorul sa ramana in indiviziune cu fratele și unchiul dvs.
Teoretic este posibil dar probabil suma primita/0ferita o sa fie mai mică decat contravaloarea cotei părți ce va revine.