avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna ziua!Am nascut in data de 28 01 2019!Momentan sunt in concediul celor 126 de zile pre si posnatal!As dorii sa stiu cand pot depunde actele pt indemnizatie si alocatia copilului?Se depun dosarele in acelas timp sau separat?Daca depun dosarul pt alocatie inaintea celui de indemnizatie este in regula este un anumit termen de zile in care trebuie depus?Iar indemnizatia se calculeaza cu prima zi dupa incetarea celor 126 de zile pana cand copilul implineste 2 ani????Multumesc pt timpul acordat!
Ultima modificare: Vineri, 1 Martie 2019
ALEXANDRANICOLETA, utilizator
Cel mai recent răspuns: ALEXANDRANICOLETA , utilizator 12:23, 6 Martie 2019
1. In general, se depun dosarele in acelasi timp .

2. Termenul de depunere : 60 de zile lucratoare de la data incetarii concediului de maternitate

3. Indemnizatia se acorda începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată.
Ultima modificare: Vineri, 1 Martie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Eu am nascut asa cum am precizat pe 28 01 2019 iar cele 126 de zile mi se termina in luna aprilie,daca depun atunci ambele doasare primim alocatia si pe luna februarie si martie?Multumesc
Alocatia o s-o primiti din urma...
Multumesc pt timpul acordat!As vrea sa incep actele pt indemnizatia de doi ani si pt cel de alocatie!As putea sa le incep chiar daca cele 126 de zile se termina in aprilie?Am sunat la casa de asigurari de care apartin si mi sa spus ca nu sunt obligata sa le iau pe toate daca nu vreau!Am ultimul medical pana pe data de 31 03 2019 si ar mai urma cateva zile din aprile pentru a le termina pe cele 126 dar nu vreau sa le mai iau!Pot da drumul la dosare se poate?Mentionez ca avand pana pe 31032019 am depasit cele 42 obligatirii dupa nastere!Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar ccc CatalinaElena.tir CatalinaElena.tir Buna ziua, am nascut in 13 aprilie si sunt in concediu de maternitate djn 1 martie anul acesta. As vrea sa imi iau toate cele 126 zile de cm si abia apoi sa ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil nimenea nimenea Buna ziua! Va rog in data de 21 martie 2020 am nascut. Cand tb sa depun cererea pentru acordarea indemnizație crestere copil? In acest moment cum se depun ... (vezi toată discuția)
Termen depunere acte Marytl Marytl Buna ziua! Am nascut pe 19 ianuarie si pe 8 aprilie se termina concediul medical ( cele 126 zile). Pana cand pot depune dosarele pt alocatie si indemnizatie? ... (vezi toată discuția)