avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Scutire de necropsie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Scutire de necropsie

Daca familia unui pacient decedat solicita scutire de necropsie (in care este precizat ca familia nu are obiectii cu privire la diagnostic sau la ingrijirea medicala acordata), mai poate face plangere penala medicului curant? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Alexandru Matache , Avocat 21:23, 1 Martie 2019
Trebuie detaliată starea de fapt.
Înțeleg că considerați că decesul pacientului este în legătură cu îngrijirile acordate de medic.
În funcție se situație și după analiza anumitor aspecte, s-ar putea face plângere.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj
Eu nu consider ca decesul a survenit din cauza ingrijirii medicale acordate. Familia a semnat scutirea de necropsie, ulterior a depus plangere la politie ca decesul a fost cauzat de ingrijirea acordata.

Alexandru Matache a scris:

Trebuie detaliată starea de fapt.
Înțeleg că considerați că decesul pacientului este în legătură cu îngrijirile acordate de medic.
În funcție se situație și după analiza anumitor aspecte, s-ar putea face plângere.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj

Dacă au depus plângere înseamnă că s-a început și urmărirea penală în cauză.
În continuare se vor administra probe cu privire la faptele pe care persoana vătămată vi le impută, cel mai probabil, și o expertiză, urmând a se stabili exact dacă există o legătură de cauzalitate între îngrijirile medicale acordate și deces.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am depus plângere la politie împotriva fostului partener, tatăl copilului meu, care m-a lovit peste față. ce va urma și ce pedeapsă va primi? marevna marevna Am depus plangere la politie impotriva fostului partener, (tatal copilului meu) , care m-a lovit peste fata cu dosul palmei. Doresc sa stiu ce va urma in ... (vezi toată discuția)
Am lovit cu mașina o persoană pe trecerea de pietoni. nu am mai avut probleme cu legea și sunt foarte speriat, ce mi se poate întâmpla? Drusca Drusca Eri seara am accident pe trecerea de pietoni într-o intersecție am virat la dreapta am fost orbit de faruri și semnalizare la cei lalti conducători auto am ... (vezi toată discuția)
Conflict de interese CorIrina CorIrina În cadrul ședinței de consiliu local un domn consilier a votat împotrivă pentru un proiect de hotărâre cu privire la închirierea unor terenuri cu ... (vezi toată discuția)