Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Scutire de necropsie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Scutire de necropsie

Daca familia unui pacient decedat solicita scutire de necropsie (in care este precizat ca familia nu are obiectii cu privire la diagnostic sau la ingrijirea medicala acordata), mai poate face plangere penala medicului curant? Va multumesc!
Trebuie detaliată starea de fapt.
Înțeleg că considerați că decesul pacientului este în legătură cu îngrijirile acordate de medic.
În funcție se situație și după analiza anumitor aspecte, s-ar putea face plângere.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj
Eu nu consider ca decesul a survenit din cauza ingrijirii medicale acordate. Familia a semnat scutirea de necropsie, ulterior a depus plangere la politie ca decesul a fost cauzat de ingrijirea acordata.

Alexandru Matache a scris:

Trebuie detaliată starea de fapt.
Înțeleg că considerați că decesul pacientului este în legătură cu îngrijirile acordate de medic.
În funcție se situație și după analiza anumitor aspecte, s-ar putea face plângere.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj

Dacă au depus plângere înseamnă că s-a început și urmărirea penală în cauză.
În continuare se vor administra probe cu privire la faptele pe care persoana vătămată vi le impută, cel mai probabil, și o expertiză, urmând a se stabili exact dacă există o legătură de cauzalitate între îngrijirile medicale acordate și deces.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj