Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratie unica pentru rectificare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratie unica pentru rectificare

Buna ziua,
Am un cotract de inchieriere din august 2018. Am depus anul trecut in termen de 30 de zile de la incheiere declaratia unica cu estimarea venitului din chierie pentru 2018. Chiria este perceputa in euro. Asa ca am estimat un curs si am stabilit suma finala. Se pare ca am pus un curs mai mare decat a fost in realitate. Cum se procedeaza pentru a rectifica suma impozitata? Cum pot sa mi se scada din impozitul estimat pentru 2019?
Depun doua declaratii unice? Una pentru venitul net realizat in 2018 si una pentru venitul estimat 2019?
Va multumesc si astept cu interes!
george-neagu, moderator
Va redau din normele de aplicare ale art.84 din codul fiscal "În situația în care chiria reprezintă echivalentul în lei al unei valute, venitul brut anual se determină pe baza chiriei lunare evaluate la cursul de schimb al pieței valutare comunicat de Banca Națională a României, valabil pentru ultima zi a fiecărei luni, corespunzător lunilor din perioada de impunere."
Deci oricum trebuie sa depuneti declaratia unica pentru regularizare.
multumesc......regularizarea este pe acelasi formular cu estimarea pe 2019?
Da, in prima parte care se refera la 2018.