Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... zile libere LUCRATE ºi neplãtite?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

zile libere LUCRATE ºi neplãtite?

soţul meu este funcţionar public şi se vehiculează ideea că vor trebui să lucreze în ½zilele libere neplătite½ şi vor trebui să îşi dea acordul scris este legal acest lucru? mulţumesc anticipat!
Mai exista si art. 10 lit. d), din lege...care spune " altă măsură cu efect echivalent"
Masura.... trebuie sa conduca la scaderea cu 15,5 %, etc.... Deci, se poate pur si simplu taia salariul cu 15,5 % lunar, si se rezolva treaba. La astfel de lege..si constitutionala pe deasupra.... se poate. :)
mihaicalinescu2005, utilizator
# godspeed
buna intrebare ... insa va trebui sa aflam si care va fi motivarea instantei in acest caz.;)
Instanta va decide.... ce va dori. :) Personal, am avut o singura experienta in contencios administrativ, care insa, m-a lamurit complet....