Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... citire contor bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

citire contor bloc

Buna ziua
Cine are obligatia sa citeasca si sa comunice catre societatea care furnizeaza apa rece la bloc , consumul de apa . Pe lista de plata a ultimilor luni s-au distribuit cite 3mc de apara rece in plus. Din ultima verificare la ian 2019 s-a constatat ca societatea de apa a adaugat 50mc la facturare peste contor.
administratorul sustine ca firma de apa citeste si factureaza pe proprie raspundere. Este corect?
Apar de foarte multe ori situatii cand furnizorul nu poate citi contorul si atunci se pune un index estimat. De exemplu, se poate intampla ca peste caminul respectiv sa fie o masina parcata sau iarna sa fie zapada.
Astfel de diferente se pot regla foarte usor prin dialog civilizat, intre asociatie si furnizor.
Din pacate, in tara asta, nu prea mai exista dialog, civilizatie nici atat.