Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire matusa indepartata - intrebari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire matusa indepartata - intrebari

Sunt in urmatorul scenariu.

La 70 de ani, Maria a murit. Maria a fost femeie singura, fara sot si fara copii.
Parintii Mariei sunt si ei decedati.
Maria a avut 3 surori, Geta, Mimi si Lia. Toate surorile sunt decedate.
Geta a avut 1 copil. sa-i spunem Geta1. Inca in viata
Lia a avut 1 copil. Lia1. Inca in Viata
Mimi a avut 1 copil. Mimi1. Decedat.
Mimi1 e tatal meu. Tata s-a recasaorit inainte de a muri. Sotia lui supravietuitoare (Mimi1SSS a venit in casatorie cu 1 copil. Sora noastra vitrega (Mimi1VVV)
Eu(Mimi11) si sora mea (Mimi12) suntem copiii din prima casatorie a lui tata.

Intrebari:
1) Avem dreptul eu Mimi11 si sora mea Mimi12 la succesiunea Mariei?
de ce acte am nevoie pentru succesiune: Certificatul de deces al lui Mimi (sora Mariei), Certificatul casatorie al lui Mimi1 cu mama, Certificatul de deces a lui Mimi1?
2) Sotia supravietuitoare( Mimi1SSS si copilul vitreg Mimi1VVV au dreptul la succesiunea Mariei? Din cate inteleg eu, NU.

3) Din ce am inteles eu ( nu sunt avocat), succesiunea va fi intre descendentii surorii Mariei: Geta1, Lia1
Avand in vedere ca Mimi1(tata) a decedat, succesiunea merge si la Mimi11/Mimi12(eu si sora mea) ?

Ma scuzati pentru numele fictive, situatia este cat se poate de reala si incurcata.
Eu nu vreau sa am de a face cu succesiunea, la fel nici sora mea, care e in strainatate.

Multumesc pentru atentie si astept raspunsul dumneavoastra
Mihai
Care este ordinea exactă a deceselor?
Maria a murit acum 1 luna. Tata acum 10 ani.
Geta, Lia, Mimi, Mimi1?
Geta,Lia, Mimi- au decedat primele
Mimi1 (tata) dupa ele . Bunica-mea a murit inainte de tata.

Geta, Lia. Mimi - acum 15 ani
Mimi1 (tata) acum 10 ani
Maria - anul asta
Mihai241, utilizator
Da. Dvs si sora aveti vocație succesorala la moștenirea Mariei, unde veniti prin reprezentarea tatălui și a bunicii. Masa succesorala se împarte între Geta 1 (1/3), Lia 1(1/3) si dvs + sora (1/3, adică 1/6 fiecare)
Aveti nevoie de actele de proprietate ale bunurilor Mariei in primul rand, apoi de actele de stare civilă ( certificat de naștere, căsătorie, deces ale bunicii, certificatul de nastere si deces al tatălui, iar pentru dvs si sora certificatul de nastere si casatorie)
2. Nu, pentru că nu au niciun grad de rudenie.

Dacă nu sunteți interesate de nimic de-al Mariei, puteti renunta la succesiunea acesteia.
raluk0207, utilizator