Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire matusa indepartata - intrebari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire matusa indepartata - intrebari

Sunt in urmatorul scenariu.

La 70 de ani, Maria a murit. Maria a fost femeie singura, fara sot si fara copii.
Parintii Mariei sunt si ei decedati.
Maria a avut 3 surori, Geta, Mimi si Lia. Toate surorile sunt decedate.
Geta a avut 1 copil. sa-i spunem Geta1. Inca in viata
Lia a avut 1 copil. Lia1. Inca in Viata
Mimi a avut 1 copil. Mimi1. Decedat.
Mimi1 e tatal meu. Tata s-a recasaorit inainte de a muri. Sotia lui supravietuitoare (Mimi1SSS a venit in casatorie cu 1 copil. Sora noastra vitrega (Mimi1VVV)
Eu(Mimi11) si sora mea (Mimi12) suntem copiii din prima casatorie a lui tata.

Intrebari:
1) Avem dreptul eu Mimi11 si sora mea Mimi12 la succesiunea Mariei?
de ce acte am nevoie pentru succesiune: Certificatul de deces al lui Mimi (sora Mariei), Certificatul casatorie al lui Mimi1 cu mama, Certificatul de deces a lui Mimi1?
2) Sotia supravietuitoare( Mimi1SSS si copilul vitreg Mimi1VVV au dreptul la succesiunea Mariei? Din cate inteleg eu, NU.

3) Din ce am inteles eu ( nu sunt avocat), succesiunea va fi intre descendentii surorii Mariei: Geta1, Lia1
Avand in vedere ca Mimi1(tata) a decedat, succesiunea merge si la Mimi11/Mimi12(eu si sora mea) ?

Ma scuzati pentru numele fictive, situatia este cat se poate de reala si incurcata.
Eu nu vreau sa am de a face cu succesiunea, la fel nici sora mea, care e in strainatate.

Multumesc pentru atentie si astept raspunsul dumneavoastra
Mihai
Multumesc mult pentru raspuns raluk0207

Mai am o nedumerire, Va rog sa ma scuzati in avans,

In cazul in care nu vreau sa am de a face cu atata alergatura dupa acte si procuri.
Daca eu si sora mea nu intreprindem nimic si nu cerem mostenire, succesiunea continua pe linia normala (Geta1 1/2 si Lia1 (1/2)) ?
SAU eu si sora mea suntem obligati sa producem toate aceste certificate mai sus mentionate?
Obtinerea actelor este foarte dicila pentru ca sora mea e stabilita in strainatate, iar eu umblu mai mult prin lume decat acasa (cu serviciul) iar dupa moartea lui tata, am considerat acel capitol inchis.
Nu vreau nici sa impiedic succesiunea pentru Geta1 si Lia1 ( copiii in viata ai surorilor Mariei).
Care ar fi metoda cea mai rapida pentru a rezolva situatia aceasta?

Astept raspunsul dvs
Multumesc inca o data
Mihai
Ca efect al renunțării dvs si a surorii la moștenirea Mariei, raman moștenitori Geta1 și Lia1, în parti egale de 1/2.
Actele de stare civilă trebuie să le aveti oricum, pentru a va dovedi gradul de rudenie cu defuncta și calitatea in care renunțați.
Așadar, daca nu aveti nicio pretentie la succesiunea Mariei și va aflati in afara tarii, dati declarații de renunțare la moștenire Ambasada sau Consulat.
Nu la notar străin. Si nu procura.
Procura înseamnă că înțelegeți să rămâneți moștenitori împreună cu Geta1 si Lia 1.
Buna seara, doamna

Multumesc pentru raspuns.
Spuneti mai sus, citez:
Actele de stare civilă trebuie să le aveti oricum, pentru a va dovedi gradul de rudenie cu defuncta și calitatea in care renunțați.

Pentru mine aceasta este o problema mare.
Sa inteleg din ce spuneti ca si eu si sora mea suntem OBLIGATI de lege sa producem toate aceste acte actele de stare civilă ( certificat de naștere al bunicii, căsătorie, deces ale bunicii, certificatul de nastere si deces al tatălui)? Chiar daca nu vrem sa avem de a face cu aceasta succesiune?
Vorbim de timp/ bani si birocratie ( pentru a gasi certificatul de nastere/ casatorie si deces al bunicii in cealalta parte a tarii) ?

Sincer. nu inteleg.
Nu sunt aceste demersuri facute din oficiu?
Id Est la succesiune Geta1 si Lia1 produc actele necesare si isi impart egal mostenirea. Done!
Daca nici eu nici sora mea nu suntem accesibili (sa spunem ca suntem in Mexic). Si nici nu stim de acest caz, atunci succesiunea nu are loc?

PS:Nici eu nici sora mea nu avem nici o pretentie pentru acest caz.

Mihai
Păi sunt actele dvs si ale părinților dvs.
De ce-ar trebui să le aibă mătușile?
Si nu trebuie să le produceti, ci trebuie să le aveti, să le păstrați, să aveți grijă de ele, pentru ca in astfel de momente să le prezentati.
Da, X renunta la o moștenire. Dar in calitate de ce? Poate nici nu e ruda cu defunctul.
Dacă sunteți în Congo, cu ocazia vizitei la Consulat pentru declarația de renunțare la moștenire, puteti întocmi și o procură prin care împuterniciti una dintre mătuși să obțină de la starea civila duplicate ale certificatelor menționate mai sus.