Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Asigurări de sănătate și pensie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Asigurări de sănătate și pensie

Buna seara Doresc sa imi fac o firmă in sistem real si as dorii sa stiu daca nu depășesc ca venit 24000 pe an sunt obligată să plătesc pensie si sanatate?
Daca venitul net anual pe pfa (adica veniturile brute incasate-cheltuielile deductibile platite) nu depaseste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie, adica in acest an 24960 lei, nu sunteti obligat sa platiti cass si cas.