avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Asigurări de sănătate și pensie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Asigurări de sănătate și pensie

Buna seara Doresc sa imi fac o firmă in sistem real si as dorii sa stiu daca nu depășesc ca venit 24000 pe an sunt obligată să plătesc pensie si sanatate?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:09, 5 Martie 2019
Daca venitul net anual pe pfa (adica veniturile brute incasate-cheltuielile deductibile platite) nu depaseste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie, adica in acest an 24960 lei, nu sunteti obligat sa platiti cass si cas.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pt pensionari Cornelvasile23 Cornelvasile23 Daca sint pensionar militar si vreau sa mi fac un PFA ......sint obligat sa platesc CAS si CASS ? ......... (vezi toată discuția)
Sanatate pfa Reli15 Reli15 Daca sunt angajat si am si pfa separat, platesc sanatatea si la pfa, in moment ce imi opreste din salariu? (vezi toată discuția)
Contributi la un pfa pensionar omoro omoro Ce contributii trebuie sa platesc la stat daca o sa am un pfa si sunt pensionar si daca sunt mai mici decat in cazul unui srl in care as fi obligat sa fiu ... (vezi toată discuția)