Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contract de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contract de munca

In luna iulie am fost disponibilizat de la firma unde lucram. In august am plecat in strainatate, si m-am intors acum 2 saptamani. As dori sa stiu daca pot beneficia de somaj in conditiile in care sunt administratorul unei firme (firma proprie) - doar in acte fara, contract. In alta ordine de idei, de la ITM mi s-a spus ca in ultimele 7 luni lucrate la firma de la care am fost disponibilizat am fost trecut pe jumatate de norma, desi eu stiu sigur ca nu am auzit nimic de asa ceva, si nici nu am semnat vreun act aditional. Multumesc anticipat.
Puteti depune cerera la somaj in termen de 12 luni de la data disponibilizarii urminsd ca in termen de 30 de ile sa primiti indemnizatie. Cit priveste mentiunile privind munca in timp partia;l puitei sa il actionati pe fostul angajastor in instanta daca nu ati semnat nici un act aditional in acest sens