avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fond de reparatii imputat ilegal pentru perioada ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fond de reparatii imputat ilegal pentru perioada anterioara incheierii Contract Cumparare

Este legal sa fiu obligata la plata fondului de reparatii pe perioada
iunie-septembrie 2018 in conditiile in care am incheiat Contractul de cumparare in 26.09.2018 si am preluat apartamentul cu Proces Verbal de preluare in data de 29.09.2018?
In 15.10.2018 am facut cerere de inscriere in asociatia de proprietari, iar
in decembrie m-am prezentat la casierie pentru a plati intretinerea pe lunile octombrie si noiembrie, dar dl. administrator nu a vrut sa imi incaseze banii separat pe utilitati si FRIC pe aceste luni, motivand ca accepta plata doar in ordinea in care s-au facut listele, conform unei hotarari a Asociatiei privitor la acest aspect, dar nu mi-a putut prezenta acest document si nu a fost de acord sa imi incaseze banii pentru intretinere. Am platit atunci Fondul de Rulment.
I-am atras atentia ca si daca exista o Hotarare a AGA sau decizie a CEx, care stabileste ca viitorul proprietar va plati retroactiv acest fond, hotararea este ilegala, proprietar la data respectiva fiind dezvoltatorul, acesta fiind si debitor.
Mentionez ca nu este afisata nicio hotarare a Adunarii Generale sau Decizie CEx privitor la acest aspect, iar ultima AGA s-a tinut la inceputul anului 2018, deci nu putea impune exceptii pentru apartamente care la data respectiva nu erau inscrise in asociatie, ele nefiind predate catre proprietari decat incepand cu iunie 2018. De asemenea, in prezent mai exista inca 16 apartamente nepreluate de proprietari, cu restante atat la utilitati, cat si la fondul de reparatii si fondul de rulment.
In luna februarie am platit prin banca, cu OP suma datorata pentru intretinere pe luna decembrie 2018, specificand in mod expres pe OP ca banii virati sunt pentru "intretinere decembrie 2018", constatand luna aceasta ca administratorul a transferat o parte din bani pentru plata fondului de reparatii din lunile iunie-septembrie si restul pentru utilitatile din decembrie, aparand astfel cu restante la utilitati, lucru ce nu mi se pare legal.

Multumesc pentru ajutor,
A.S.

Ultima modificare: Marți, 5 Martie 2019
AuroraSt, utilizator
Cel mai recent răspuns: AuroraSt , utilizator 10:38, 6 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cititi cu rabdare art 33 din L196/2018 - [ link extern ]
si apoi vedeti ce scrie in contractul dvs de vanzare-cumparare cu privire la datoriile pe care le-ati preluat sau nu. Daca scrie ca proprietatea nu avea datorii la momentul vanzarii, nu aveti nimic de plata din urma.

Buna ziua. Din pacate probleme de acest gen apar frecvent. Fondul de rulment ale carui cote si mod de calcul sa incaseaza in avans, se foloseste pentru plata restantelor la administratie. 1. Pentru fiecare fond trebuie specificat cota si modul de calcul. 2. Transferarea sumei dvs in cadrul fondului de reparatii este ilegala. Oricum cel mai bine varianta scurta, faceti sesizare catre presedintele de bloc si comitetul executiv daca nu direct instantei, pentru ca facand asta de la bun inceput s-ar putea sa devina o practica. Nu vreau sa fiu....dar instanta sanctioneaza clar acest mod de-a incasa banii in aceste fonduri. Consultati un avocat sau....chemare in judecata, toate documentele doveditoare in doua exemplare 1 pentru instanta , 1 pentru partea adversa si...
La data incheierii CVC apartamentul era liber de sarcini, dezvoltatorul a achitat utilitatile pe lunile iunie-septembrie, dar nu si fondul de reparatii, sub pretextul ca de acei bani va beneficia viitorul proprietar. Nu va spun ca acum trebuie sa platim din buzunar lucruri care au fost facute/ proiectate prost, dar pe care nu vrea sa le recunoasca si sa le indrepte. Unii vecini au fost pacaliti sa plateasca, sumele fiind relativ mici, dar nu mi se pare corect si, mai ales, se creeaza un precedent. Maine cine stie ce mai inventeaza.


Corina89 a scris:

Buna ziua. Din pacate probleme de acest gen apar frecvent. Fondul de rulment ale carui cote si mod de calcul sa incaseaza in avans, se foloseste pentru plata restantelor la administratie. 1. Pentru fiecare fond trebuie specificat cota si modul de calcul. 2. Transferarea sumei dvs in cadrul fondului de reparatii este ilegala. Oricum cel mai bine varianta scurta, faceti sesizare catre presedintele de bloc si comitetul executiv daca nu direct instantei, pentru ca facand asta de la bun inceput s-ar putea sa devina o practica. Nu vreau sa fiu....dar instanta sanctioneaza clar acest mod de-a incasa banii in aceste fonduri. Consultati un avocat sau....chemare in judecata, toate documentele doveditoare in doua exemplare 1 pentru instanta , 1 pentru partea adversa si...

Este vorba de Fondul de reparatii. Fondul de rulment l-am achitat de la inceput ca stiu ca este ca o rezerva a proprietarului pentru cazul in care nu poate plati intretinerea intr-o luna. Ma deranjat de la inceput obligarea ca noul proprietar sa plateasca fondul de reparatii de cand a fost dat in functie blocul, chiar daca am intrat in posesia apartamentului 4 luni mai tarziu, culmea tot din cauza dezvoltatorului care nu a remediat la timp unele deficiente, ca sa culmineze cu deturnarea banilor pentru plata utilitatilor in fondul de reparatii.


Corina89 a scris:

Buna ziua. Din pacate probleme de acest gen apar frecvent. Fondul de rulment ale carui cote si mod de calcul sa incaseaza in avans, se foloseste pentru plata restantelor la administratie. 1. Pentru fiecare fond trebuie specificat cota si modul de calcul. 2. Transferarea sumei dvs in cadrul fondului de reparatii este ilegala. Oricum cel mai bine varianta scurta, faceti sesizare catre presedintele de bloc si comitetul executiv daca nu direct instantei, pentru ca facand asta de la bun inceput s-ar putea sa devina o practica. Nu vreau sa fiu....dar instanta sanctioneaza clar acest mod de-a incasa banii in aceste fonduri. Consultati un avocat sau....chemare in judecata, toate documentele doveditoare in doua exemplare 1 pentru instanta , 1 pentru partea adversa si...

Este vorba de Fondul de reparatii. Fondul de rulment l-am achitat de la inceput ca stiu ca este ca o rezerva a proprietarului pentru cazul in care nu poate plati intretinerea intr-o luna. Ma deranjat de la inceput obligarea ca noul proprietar sa plateasca fondul de reparatii de cand a fost dat in functie blocul, chiar daca am intrat in posesia apartamentului 4 luni mai tarziu, culmea tot din cauza dezvoltatorului care nu a remediat la timp unele deficiente, ca sa culmineze cu deturnarea banilor pentru plata utilitatilor in fondul de reparatii.

Alte discuții în legătură

Am cumpărat acum o lună un imobil nou de la dezvoltator, iar acum apar cu restanță la fondul de rulment de anul trecut. este posibil ca asociația să mă oblige, ca nou proprietar, să plătesc din urmă? aug. aug. Buna seara! Am cumparat acum 1 luna un imobil nou de la dezvoltator, intr-un bloc construit anul trecut. Nici nu am apucat sa ma mut ca deja apare la avizier ... (vezi toată discuția)
Fodul de reparatii se restituie? dragodar dragodar Buna ziua, Vreau sa va intreb daca fondul de reparatii de restituie fostului proprietar la vanzarea apartamentului. De la asociatie i s-a spus ca nu se ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli din fondul de rulment Almaris Almaris Buna ziua, Se pot cheltui bani din fondul de rulment pentru materiale de curatenie, stingatoare de incendiu, diverse consumabile? Dar pentru interventii de ... (vezi toată discuția)