Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Elevii au voie să parcheze în curtea liceului?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Elevii au voie să parcheze în curtea liceului?

Bună ziua!
Sunt elev în clasa a XII-a și vin cu mașina la liceul la care învăț. De asemenea, am și alți colegi care vin cu mașinile personale la școală. Problema este că nu ne este permis de către domnul director să parcăm mașinile în campusul liceului (este un Seminar Teologic cu cantină, cămin, clădirea liceului și care are trei spații de parcare: în față - cam 8 locuri de parcare, între cămin și liceu, peste 25 de locuri, și în spatele căminului unde încap 8 mașini, iar aceste locuri nu sunt ocupate niciodată în totalitate). Cu toate acestea, i s-a cerut un articol din ROFUIP sau ROI, sau din orice altceva ce privește modul de funcționarea al unei instituții de învățământ care să prevadă că elevilor le este interzis să parcheze mașinile în curtea instituției, însă nu a știut să dea un răspuns. De asemenea, nu există nicio hotărâre a consiliului de administrație care să restricționeze accesul elevilor cu autovehiculele în curtea liceului.
Până la urmă, este permis sau nu acest lucru, întrucât suntem ca făcând parte din acest liceu? Există vreun fundament legal?
Arthus Pfizer, utilizator
In Regulamentul de functionare al scolii ar trebui sa se regaseasca astfel de prevederi.
Sunt cateva elemente de avut in vedere:
-daca platforma de parcare apartine sau nu de primarie/ este sau nu domeniu public,
-daca spatiile de parcare apartin sau nu liceului, daca liceul este de stat sau privat, daca liceul apartine unei culte religioase.
Vă mulțumesc foarte mult pentru disponibilitate și informații!