avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna seara, tatal meu are 3 copii si mi-a facut testament mie la notar pe tot ce primeste el mostenire pentru ca se dezbate mostenirea bunicilor in acest timp. Parintii sunt in proces de divort si nu stiu care proces se termina primul cel de divort dau cel de dezbatere a mostenirii. Intrebarea mea este daca tatal meu moare si nu mai apuca sa imi faca acte de vanzare cumparare pe tot ce i se cuvine lui, surorile mele si mama mea ce drepturi ar avea? Pot contesta testamentul si ce pasi sunt de urmat dupa moartea lui pentru a intra in dreptul de proprietate? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:36, 7 Martie 2019
In mod normal după decesul tatălui, trebuie să dezbateti succesiunea.
Mama si surorile dvs sunt moștenitori rezervatari, adică au dreptul legal la o cota din masa succesorala împotriva voinței tatălui dvs.
In calitate de moștenitori rezervatari, pot solicita reductiunea testamentului.
Dacă la deces tatăl dvs era divorțat, mama nu mai are niciun drept. Dar raman surorile.
La dezbaterea succesiunii va fi obligatorie și prezenta lor.
Dacă sunt de acord cu testamentul și sunt dispuse să renunțe, veti rămâne dvs unic moștenitor.
Dacă nu, și solicita reductiunea, testamentul se va reduce cu 1/3.
Ceea ce înseamnă fie ca primesc o parte din bunuri, fie veti fi obligat să le achitați o treime din valoarea bunurilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. as dori o lămurire referitoare la succesiune. mama ... Lazar_s Lazar_s Bună ziua. As dori o lămurire referitoare la succesiune. Mama mea a murit și tata s-a recăsătorit și locuiește cu actuala in Apartamentul părinților ... (vezi toată discuția)
Testament autentic Georgyana22 Georgyana22 Testament autentic Bună ziua!. Am un testament autentic lăsat de la bunica și bunicul meu făcut în anul 1996. Din păcate ei au decedat,având 2 copii ... (vezi toată discuția)
Testament Marianapetre Marianapetre Buna seara .Suntem 2 copii la parinti ,tatal a decedat cu multi ani in urma si a ramas mama care avea o mostenire de la parintii ei.In anul 2016 a decedat si ... (vezi toată discuția)